WiSe 23/24: Bioinformatics
Gesamtes Lehrangebot der Bioinformatik
E61a-
Gesamtes Lehrangebot der Bioinformatik
E61aA1.1-
19000546
Mentoring
Mentoring (Ulrike Seyferth)
Schedule: Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2023-09-04)
Location: T9/SR 005 Übungsraum (Takustr. 9)
-
19200501
Lecture
Computerorientated Mathematics I (5 LP) (Claudia Schillings)
Schedule: Fr 12:00-14:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2023-10-20)
Location: T9/Gr. Hörsaal (Takustr. 9)
-
19200502
Practice seminar
Lecture for Computerorientated Mathematics I (5 LP) (Ilja Klebanov, Claudia Schillings)
Schedule: Mo 10:00-12:00, Mo 12:00-14:00, Mo 14:00-16:00, Mo 16:00-18:00, Mi 10:00-12:00, Mi 16:00-18:00, Do 08:00-10:00 (Class starts on: 2023-10-16)
Location: A3/SR 119 (Arnimallee 3-5)
-
19200541
Zentralübung
Large tutorial for Computerorientated Mathematics I (5 LP) (Ilja Klebanov)
Schedule: Fr 14:00-16:00 (Class starts on: 2023-11-03)
Location: A6/SR 031 Seminarraum (Arnimallee 6)
-
19234810
Proseminar
Women in the History of Mathematics and Computer Science (Anina Mischau)
Schedule: Di 14:00-16:00 (Class starts on: 2023-10-17)
Location: A6/SR 007/008 Seminarraum (Arnimallee 6)
-
19300001
Lecture
Fundamentals of Programming (Max Willert)
Schedule: Mi 08:00-10:00, Fr 08:00-10:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2023-10-18)
Location: Hs 1b Hörsaal (Habelschwerdter Allee 45)
-
19300002
Practice seminar
Practice seminar for Fundamentals of Programming (Max Willert)
Schedule: Mo 10:00-12:00, Mo 12:00-14:00, Mo 14:00-16:00, Mo 16:00-18:00, Di 08:00-10:00, Di 10:00-12:00, Di 12:00-14:00 (Class starts on: 2023-10-16)
Location: T9/046 Seminarraum (Takustr. 9)
-
19300901
Lecture
Discrete Structures for Computer Science (Katharina Klost)
Schedule: Di 14:00-16:00, Do 14:00-16:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2023-10-17)
Location: Hs 1b Hörsaal (Habelschwerdter Allee 45)
-
19300902
Practice seminar
Practice seminar for Discrete Structures for CS (Katharina Klost)
Schedule: Di 08:00-10:00, Di 16:00-18:00, Mi 10:00-12:00, Mi 12:00-14:00, Mi 16:00-18:00, Do 08:00-10:00, Do 10:00-12:00, Do 12:00-14:00, Fr 10:00-12:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2023-10-17)
Location: T9/053 Seminarraum (Takustr. 9)
-
19301101
Lecture
Analysis for Computer Science (Katharina Baum)
Schedule: Mi 10:00-12:00, Fr 10:00-12:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2023-10-18)
Location: T9/Gr. Hörsaal (Takustr. 9)
-
19301102
Practice seminar
Practice seminar for Analysis for Computer Science (Katharina Baum)
Schedule: Mo 08:00-10:00, Di 12:00-14:00, Di 16:00-18:00, Mi 14:00-16:00, Mi 16:00-18:00, Do 16:00-18:00, Fr 08:00-10:00 (Class starts on: 2023-10-16)
Location: A7/SR 031 (Arnimallee 7)
-
19303501
Lecture
Advanced Algorithms (László Kozma)
Schedule: Mo 10:00-12:00, Fr 10:00-12:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2023-10-20)
Location: T9/SR 005 Übungsraum (Takustr. 9)
-
19303502
Practice seminar
Practice seminar for Advanced Algorithms (László Kozma, Michaela Krüger)
Schedule: Mi 08:00-10:00, Mi 14:00-16:00 (Class starts on: 2023-10-18)
Location: T9/049 Seminarraum (Takustr. 9)
-
19304801
Lecture
Geospatial Databases (Agnès Voisard)
Schedule: Di 14:00-16:00 (Class starts on: 2023-10-17)
Location: A6/SR 031 Seminarraum (Arnimallee 6)
-
19304802
Practice seminar
Practice seminar for Geospatial Databases (Agnès Voisard, Muhammed-Ugur Karagülle)
Schedule: Do 14:00-16:00 (Class starts on: 2023-10-19)
Location: T9/046 Seminarraum (Takustr. 9)
-
19328301
Lecture
Data Visualization (Claudia Müller-Birn)
Schedule: Do 10:00-12:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2023-10-19)
Location: T9/SR 005 Übungsraum (Takustr. 9)
-
19328302
Practice seminar
Data Visualization (Claudia Müller-Birn)
Schedule: Di 14:00-16:00 (Class starts on: 2023-10-17)
Location: T9/055 Seminarraum (Takustr. 9)
-
19333611
Seminar
Seminar Deep Learning for biomedical applications (Vitaly Belik)
Schedule: Mo 16:00-18:00 (Class starts on: 2023-10-16)
Location: , T9/055 Seminarraum
-
19400001
Lecture
AlDaBi (Knut Reinert)
Schedule: Do 12:00-14:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2023-10-19)
Location: T9/SR 005 Übungsraum (Takustr. 9)
-
19400002
Practice seminar
Practice seminar for AlDaBi (Knut Reinert)
Schedule: Di 10:00-12:00, Di 12:00-14:00, Do 14:00-16:00 (Class starts on: 2023-10-17)
Location: A3/SR 119 (Arnimallee 3-5)
-
19400432
Research Internship
Bioinformatics Research Internship (Priyanka Banerjee, Alexander Bockmayr, Tim Conrad, Dorothee Günzel, Camila Mazzoni, Irmtraud Meyer, Frank Noe, Robert Preissner, Knut Reinert, Bernhard Renard, Heike Siebert, Martin Vingron, Max von Kleist)
Schedule: -
Location: keine Angabe
-
19401201
Lecture
Algorithmic Bioinformatics (Katharina Jahn, Knut Reinert)
Schedule: Di 14:00-16:00, Do 14:00-16:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2023-10-17)
Location: T9/SR 005 Übungsraum (Takustr. 9)
-
19401202
Practice seminar
Ü: Algorithmic Bioinformatics (Katharina Jahn)
Schedule: Di 12:00-14:00, Mi 10:00-12:00, Do 10:00-12:00 (Class starts on: 2023-10-17)
Location: A3/019 Seminarraum (Arnimallee 3-5)
-
19401230
Internship
Prak: Algorithmic Bioinformatics (Katharina Jahn, Svenja Mehringer)
Schedule: Blockpraktikum (Class starts on: 2024-03-11)
Location: Mo T9/K 038 Rechnerpoolraum (Takustr. 9), Mo T9/K 048 Rechnerpoolraum (Takustr. 9), Di T9/K 038 Rechnerpoolraum (Takustr. 9), Di T9/K 048 Rechnerpoolraum (Takustr. 9), Mi T9/K 038 Rechnerpoolraum (Takustr. 9), Mi T9/K 048 Rechnerpoolraum (Takustr. 9)...
-
19401330
Internship
P: Algorithms and Data Structures (Chris Bielow)
Schedule: Mo 10:00-12:00, Mo 14:00-16:00, Mo 16:00-18:00, Di 12:00-14:00, Di 14:00-16:00 (Class starts on: 2023-10-23)
Location: A6/017 Frontalunterrichtsraum (Bioinf) (Arnimallee 6)
-
19402433
Professional Internship
Bioinformatics Internship (Robert Szulcek)
Schedule: -
Location: keine Angabe
-
19402911
Seminar
Journal Club Computational Biology (Knut Reinert)
Schedule: Mo 14:00-16:00 (Class starts on: 2023-10-23)
Location: A3/ 024 Seminarraum (Arnimallee 3-5)
-
19403720
Course
Introduction to C++ (Sandro Andreotti)
Schedule: Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2023-10-09)
Location: T9/K 036 Rechnerpoolraum (Takustr. 9)
-
19404070
Begrüßungs- und Abschlussveranstaltung
Welcome event for master students of bioinformatics (Knut Reinert, Ulrike Seyferth)
Schedule: Mo 16.10. 16:00-18:00 (Class starts on: 2023-10-16)
Location: A6/SR 031 Seminarraum (Arnimallee 6)
-
19404611
Seminar
Open science, data handling and ethical aspects in bioinformatics (Thilo Muth)
Schedule: Do 14:00-16:00 (Class starts on: 2023-10-19)
Location: 1.4.31 Seminarraum E3 (Arnimallee 14)
-
19404901
Lecture
Foundations in Computer Science (Knut Reinert)
Schedule: Di 10:00-12:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2023-10-17)
Location: A6/SR 032 Seminarraum (Arnimallee 6)
-
19404902
Practice seminar
Practice seminar: Foundations in Computer Science (Knut Reinert)
Schedule: Di 12:00-14:00 (Class starts on: 2023-10-17)
Location: A6/SR 032 Seminarraum (Arnimallee 6)
-
19405001
Lecture
Foundations in Mathematics and Statistics (Max von Kleist)
Schedule: Do 10:00-12:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2023-10-19)
Location: A6/SR 032 Seminarraum (Arnimallee 6)
-
19405002
Practice seminar
Practice seminar for Foundations in Mathematics and Statistics (Alexander Bockmayr, Max von Kleist)
Schedule: Do 12:00-14:00 (Class starts on: 2023-10-19)
Location: A6/SR 032 Seminarraum (Arnimallee 6)
-
19405106
Seminar-style instruction
SU: Introduction to Focus Areas (Katharina Jahn, Knut Reinert, Max von Kleist)
Schedule: Mo 12:00-14:00 (Class starts on: 2023-10-23)
Location: T9/SR 006 Seminarraum (Takustr. 9)
-
19405152
RV
Introduction to Focus Areas (Katharina Jahn, Knut Reinert, Max von Kleist)
Schedule: Mo 10:00-12:00 (Class starts on: 2023-10-23)
Location: T9/SR 006 Seminarraum (Takustr. 9)
-
19405911
Seminar
Biochemical networks and disease (Jana Wolf)
Schedule: Mi 12:00-14:00 (Class starts on: 2023-10-18)
Location: T9/SR 005 Übungsraum (Takustr. 9)
-
19406411
Seminar
Journal Club: Public Health Data Science (Max von Kleist)
Schedule: Mi 10-12 (online), erster Termin: 18.Oct.2023 (Class starts on: 2023-10-18)
Location: keine Angabe
-
19406570
Begrüßungs- und Abschlussveranstaltung
Welcome event for Undergraduate Students of Bioinformatics (Knut Reinert)
Schedule: Mo 16.10. 10:00-12:00, Mo 16.10. 12:00-14:00 (Class starts on: 2023-10-16)
Location: A3/019 Seminarraum (Arnimallee 3-5)
-
19406611
Seminar
Journal Club: Biomedical Data Science (Katharina Jahn)
Schedule: Di 16:00-18:00 (Class starts on: 2023-10-17)
Location: T9/055 Seminarraum (Takustr. 9)
-
21601a
Lecture
Biochemistry I - Fundamentals of Biochemistry (Helge Ewers, Florian Heyd, Markus Wahl)
Schedule: Mi 12:00 - 14:00 Uhr; Vorbesprechung Di, 17.10.23, 12:00 - 14:00 Uhr (HS A, Arnimallee 22)) (Class starts on: 2023-10-17)
Location: Hs A (Raum B.006, 200 Pl.) (Arnimallee 22)
-
21601b
Practice seminar
Tutorial for Biochemistry I - Fundamentals of Biochemistry (Helge Ewers, Florian Heyd, Markus Wahl)
Schedule: Di/Mi 24.10.23-14.2.24 (s. Lektionen, LV-Details) (Class starts on: 2023-10-24)
Location: Ort nach Ansage je nach Übungsgruppe
-
21698a
Lecture
Molecular Biology and Biochemistry II (Sigmar Stricker, Holger Sieg)
Schedule: Do 10:00-12:00 Uhr (Class starts on: 2023-10-19)
Location: Hörsaal/Thielallee 67 (Thielallee 67)
-
21698b
Practice seminar
Tutorial - Molecular Biology and Biochemistry II (Holger Sieg, Sigmar Stricker)
Schedule: Mi 13:00-15:00 Uhr (Class starts on: 2023-10-25)
Location: Hörsaal/Thielallee 67 (Thielallee 67)
-
21791a
Lecture
Chemie für Studierende der Veterinärmedizin, Biologie und Bioinformatik (Carlo Fasting, Johann Spandl)
Schedule: Di 10:00-12:00, Do 10:00-12:00 (Class starts on: 2023-10-17)
Location: Gr. Hörsaal (Raum B.001) (Arnimallee 22)
-
21791d
Internship / Seminar
Chemiepraktikum für Studierende der Bioinformatik (Johann Spandl, Rainer Kickbusch u. Mitarb.)
Schedule: Blockveranstaltung in der vorlesungsfreien Zeit 26.02.2023 - 07 .03.2024 (Class starts on: 2024-02-26)
Location: Hs Anorganik (Fabeckstr. 34 / 36)
-
23770a
Lecture
V Allgemeine Biologie für Bioinformatik - Teil Botanik (Margarete Baier)
Schedule: semesterbegleitend: 17.10. - 23.11.23; Di, Do; 12:00 - 14:00 (Class starts on: 2023-10-17)
Location: Hs Zoologie (R 110) (Königin-Luise-Str. 1 / 3)
-
23770b
Lecture
V Allgemeine Biologie für Bioinformatik - Teil Zoologie (Sophie Armitage, Peter Robin Hiesinger, Ursula Koch, Dirk Johannes Mikolajewski, Mathias Wernet)
Schedule: Semesterbegleitend; 30.11.23 - 06.02.24; Di, Do; 12:00 - 14:00 (Class starts on: 2024-01-25)
Location: Hs Zoologie (R 110) (Königin-Luise-Str. 1 / 3)
-
23771a
Lecture
V Genetik und Genomforschung (V) (Katja Nowick)
Schedule: semesterbegleitend; mittwochs 13:00 - 15:00 (Class starts on: 2023-10-18)
Location: Hs Zoologie (R 110) (Königin-Luise-Str. 1 / 3)
-
23771b
Practice seminar
Ü Genetik und Genomforschung (Ü) (Jeong-Eun Lee)
Schedule: 14.02.24; 13.00 - 19:00 21.02.24; 13:00 - 19:00 (Class starts on: 2024-02-14)
Location: siehe Details
-
23772a
Lecture
V Einführung in die Neurobiologie und Neuroinformatik für Studierende der Bioinformatik (Peter Robin Hiesinger, Ursula Koch, Gerit Linneweber, Silke Sachse, Mathias Wernet)
Schedule: semesterbegleitend; 19.10.23 - 15.02.24; Do; 12:15 - 13:45 (Class starts on: 2023-10-19)
Location: Gottlieb-Haberlandt-Hörsaal (R 005) (Königin-Luise-Str. 12 / 16)
-
23772c
Internship
P Neurobiologie für Studierende der Bioinformatik Kurs B (Edouard Joseph Babo, Peter Robin Hiesinger, Emil Kind, Dagmar Malun, Mathias Wernet)
Schedule: 3. Block: 08.01. - 05.02.24; Mo; 14:00 - 18:00 (Class starts on: 2024-01-08)
Location: Kursraum D/E (R 2/3) (Königin-Luise-Str. 1 / 3)
-
60100001
Lecture
Statistics I for biosciences (Konrad Neumann)
Schedule: Mi 16:00-18:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2023-10-18)
Location: T9/Gr. Hörsaal (Takustr. 9)
-
60100002
Practice seminar
Practice seminar for Statistics I for biosciences (Konrad Neumann)
Schedule: Di 16:00-18:00 (Class starts on: 2023-10-17)
Location: A3/SR 120 (Arnimallee 3-5)
-
60100613
Lab Seminar
Current topics in cell physiology (Dorothee Günzel)
Schedule: -
Location: keine Angabe
-
60101113
Lab Seminar
Current questions of structural Bioinformatics (Robert Preissner, Priyanka Banerjee)
Schedule: -
Location: keine Angabe
-
60102401
Lecture
Foundations in Bio-Medicine (Martin Atta Mensah)
Schedule: Mi 10:00-12:00 (Class starts on: 2023-10-18)
Location: A6/SR 031 Seminarraum (Arnimallee 6)
-
60102402
Practice seminar
Practice Seminar for Foundations in Bio-Medicine (Martin Atta Mensah)
Schedule: Mi 12:00-14:00 (Class starts on: 2023-10-18)
Location: A6/SR 031 Seminarraum (Arnimallee 6)
-
60102501
Lecture
Resampling techniques and their application (Frank Konietschke)
Schedule: Mi 14:00-16:00 (Class starts on: 2023-10-18)
Location: A6/SR 031 Seminarraum (Arnimallee 6)
-
60102502
Practice seminar
Practice Seminar for Resampling techniques and their application (Frank Konietschke)
Schedule: Mi 16:00-18:00 (Class starts on: 2023-10-18)
Location: A6/SR 031 Seminarraum (Arnimallee 6)
-
60103101
Lecture
Complex Systems in Biomedical Applications (Dorothee Günzel, Mathias Steinach)
Schedule: Mo 14:30-18:00 (Class starts on: 2023-10-16)
Location: keine Angabe
-
60103102
Practice seminar
Practice Seminar for Complex Systems in Biomedical Applications (Dorothee Günzel, Mathias Steinach)
Schedule: -
Location: keine Angabe
-
60103201
Lecture
Structural Bioinformatics Methods in Drug Development (Robert Preissner, Priyanka Banerjee)
Schedule: -
Location: keine Angabe
-
60103202
Practice seminar
Practice seminar for Structural Bioinformatics Methods in Drug Development (Robert Preissner, Priyanka Banerjee)
Schedule: -
Location: keine Angabe
-
19000546
Mentoring