Advanced search
Searching for 'sch 25252525252525252525252525252525252525252525252525252525c3 25252525252525252525252525252525252525252525252525252525b6fer' returned 718 results.
There were no results with the exact search term. Searching for entries beginning with 'Sch%25252525252525252525252525252525252525252525252525252525C3%25252525252525252525252525252525252525252525252525252525B6fer' returned the following results...
-
08083Lecture
Querschnitt Schwerpunkt Kommunikation (Mahtab Bahramsoltani, Rebecca Schirone, Alina Prior)
Schedule: Do 16:15-17:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: Online - zeitUNabhängig -
08085Seminar
Endure helplessly or master professionally? - Communicative challenges in everyday veterinary work (Rebecca Schirone)
Schedule: Do 14:30-16:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: Seminarraum Klinik f. Klauentiere (Königsweg 61-69) -
08200Practice seminar
Futtermittelkunde (Eva-Maria Saliu, Jürgen Zentek, Wilfried Vahjen, Lukasz Grzeskowiak, Johannes Schulze Holthausen)
Schedule: Mi 10:15-11:45, Mi 12:00-13:30 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: KR Pferdewissenschaft (Oertzenweg 19b, Pferdeklinik) -
08206Seminar
Ernährung kleiner Heimtiere (Jürgen Zentek, Eva Maria Saliu, Johannes Schulze Holthausen)
Schedule: Mi 14:30-16:00 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: Kursraum Klinik für Kleine Haustiere -
08207Seminar
Ernährung und Tiergesundheit bei Rindern (Jürgen Zentek, Eva Maria Saliu, Johannes Schulze Holthausen)
Schedule: Fr 13:00-14:30 (Class starts on: 2024-04-19)
Location: Hörsaal Klinik für Pferde (Oertzenweg 19B) -
08317Internship
Cellular immune responses with focus on macrophages (Susanne Hartmann)
Schedule: Do 30.05. 13:00-18:00, Fr 31.05. 13:00-18:00 (Class starts on: 2024-05-30)
Location: RvO Kleiner Kursraum R236 (R.-v.-Ostertag-Str. 7-13) -
08325Seminar
Applied comparative immunology (Josephine Schlosser-Brandenburg (RKI) und Susanne Hartmann)
Schedule: nach Vereinbarung (Class starts on: 2024-06-29)
Location: RvO Kleiner Kursraum R236 (R.-v.-Ostertag-Str. 7-13) -
08330Seminar
Vaccine development in veterinary medicine (Josephine Schlosser-Brandenburg (RKI) and Susanne Hartmann)
Schedule: Fr 13:30-14:15 (Class starts on: 2024-04-19)
Location: Online - zeitABhängig -
08352Lecture
Special Bacteriology and Mycology (Marcus Fulde, Stefan Schwarz, Antina Lübke-Becker und wiss. Mitarbeiter:innen)
Schedule: Mi 15:00-15:45, Fr 10:00-10:45 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: Hörsaal Tierpathologie (Robert-von-Ostertag-Str. 15) -
08354Practice seminar
Bacteriology and Mycology (practical course) (Marcus Fulde, Stefan Schwarz, Antina Lübke-Becker und wiss. Mitarbeiter:innen)
Schedule: Mi 13:15-14:45, Mi 16:00-17:30, Fr 08:15-09:45, Fr 11:00-12:30 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: RvO Großer Kursraum R050 (Robert-von-Ostertag-Str. 7-13) -
08361Lecture
Animal disease control II (Stefan Schwarz, Marcus Fulde, Antina Lübke-Becker u. wiss. Mitarbeiter:innen)
Schedule: Mi 10:00-11:30 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: Hörsaal Klein- und Heimtierklinik (Oertzenweg 19B) -
08384Seminar
Antimicrobial resistance (Stefan Schwarz)
Schedule: Do 14:30-16:00 (Class starts on: 2024-06-06)
Location: Seminarraum Klinik f. Klauentiere (Königsweg 61-69) -
08395Seminar
Ancient weapons: structure and function of bacterial toxins and their importance in veterinary medicine (Stefan Schwarz, Marcus Fulde u. wiss. Mitarbeiter:innen)
Schedule: Sa 18.05. 10:00-17:00, So 19.05. 10:00-17:00 (Class starts on: 2024-05-18)
Location: Online - zeitABhängig -
08400Lecture
Food Hygiene I (Thomas Alter, Antje Schönknecht, Greta Gölz, Doreen Herrfurth, Vanessa Szott)
Schedule: Di 10:00-10:45 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: Hörsaal Klein- und Heimtierklinik (Oertzenweg 19B) -
08403Practice seminar
Practical Course Food Hygiene II (Thomas Alter, Antje Schönknecht, Greta Gölz, Doreen Herrfurth, Vanessa Szott)
Schedule: Mi 08:15-09:45, Do 08:15-09:45 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: HS/KR Klein- und Heimtierklinik -
08410Lecture
Milk Hygiene (Thomas Alter, Antje Schönknecht, Greta Gölz, Doreen Herrfurth, Vanessa Szott)
Schedule: Mo 08:15-09:45 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: Hs Klinik für Kleine Haustiere -
085025Lecture
Futtermittelkunde (Vorlesung) (Jürgen Zentek, Wilfried Vahjen, Eva Maria Saliu, Johannes Schulze Holthausen, Lukasz Grzeskowiak)
Schedule: Mo 12:00-12:45 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: KR Pferdewissenschaft (Oertzenweg 19B) -
085026Lecture
Ernährung und Diätetik (Jürgen Zentek, Wilfried Vahjen, Eva Maria Saliu, Johannes Schulze Holthausen, Lukasz Grzeskowiak)
Schedule: Di 08:15-09:45 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: KR Pferdewissenschaft (Oertzenweg 19B) -
085028Introductory Course
Futter-, Heil- und Giftpflanzen (Futtermittelkunde Übung) (Jürgen Zentek, Wilfried Vahjen, Eva Maria Saliu, Johannes Schulze Holthausen, Lukasz Grzeskowiak)
Schedule: Mo 12:45-13:30 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: KR Pferdewissenschaft (Oertzenweg 19B) -
08672Seminar
Practice-related aspects of the most important parasitic diseases in companion animals (Georg von Samson-Himmelstjerna, Jürgen Krücken, Jennifer Schmidt)
Schedule: Fr 14:30-16:00 (Class starts on: 2024-06-07)
Location: RvO Seminarraum R042 -
08750Lecture
Poultry Diseases (Isabelle Ruhnke, Dörte Lüschow, Andrea Niehues, Larissa Schlegel, Franziska Zachert)
Schedule: Mo 08:15-09:45 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: Hörsaal Klinik für Pferde (Oertzenweg 19B) 15.04.: einmalig Hörsaal für Pathologie -
08751Practice seminar
Clinical demonstration poultry (Isabelle Ruhnke, Dörte Lüschow, Andrea Niehues, Larissa Schlegel, Franziska Zachert)
Schedule: Mo 11:00-12:30 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: Hörsaal Klinik für Pferde (Oertzenweg 19B) -
08752Seminar
Vaccination of Backyard Poultry (Isabelle Ruhnke, Larissa Schlegel)
Schedule: Flexibel, bitte dem Link entnehmen (Class starts on: 2024-04-15)
Location: Behandlungsraum der Abteilung Geflügel der Nutztierklinik, Königsweg 63, Gebäude 15, 14163 Berlin -
08799Seminar
Mentoring: group guidance in teaching-learning contexts II (Samira Schlesinger und Jörg Aschenbach)
Schedule: -
Location: keine Angabe -
08998Practice seminar
Specialist coaching and emergency medicine (Samira Schlesinger und Jörg Aschenbach (Koordination))
Schedule: s. LV-Details (Class starts on: 2024-09-02)
Location: Hörsaal Klein- und Heimtierkli -
092101Lecture
General Law of Obligations (Ignacio Enrique Czeguhn)
Schedule: Di 10:00-12:00, Mi 08:30-10:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-04-16)
Location: HFB/Audimax (am 11.06. / 26.06.24 in Hs. I) -
092102Methodenkurs
General Law of Obligations (Dominik Schürger)
Schedule: Di 16:00-18:00 (Class starts on: 2024-04-23)
Location: 2215 Hörsaal (Boltzmannstr. 3) -
092103Methodenkurs
General Law of Obligations (Julian Westphal)
Schedule: Mi 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-24)
Location: 4404 Übungsraum (Boltzmannstr. 3) -
092104Methodenkurs
General Law of Obligations (Joachim Kummer)
Schedule: Di 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-23)
Location: 4404 Übungsraum (Boltzmannstr. 3) -
092105Methodenkurs
General Law of Obligations (Joachim Kummer)
Schedule: Di 16:00-18:00 (Class starts on: 2024-04-23)
Location: 4404 Übungsraum (Boltzmannstr. 3) -
092107Methodenkurs
General Law of Obligations (Arne Radeisen)
Schedule: Mi 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-24)
Location: 2212 Übungsraum (Boltzmannstr. 3) -
092108Methodenkurs
General Law of Obligations (Mark Manow)
Schedule: Mo 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-22)
Location: 4403 (Hörsaal) (Boltzmannstr. 3) -
092109Methodenkurs
General Law of Obligations (Julian Stadler)
Schedule: Fr 10:00-12:00 (Class starts on: 2024-04-26)
Location: 4404 Übungsraum (Boltzmannstr. 3) -
092110Methodenkurs
General Law of Obligations (Franziska Utecht)
Schedule: Mi 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-24)
Location: 2215 Hörsaal (Boltzmannstr. 3) -
092111Methodenkurs
General Law of Obligations (Julia Steinmeyer)
Schedule: Di 16:00-18:00 (Class starts on: 2024-04-23)
Location: III Hörsaal (Vant-Hoff-Str. 8) -
092112Methodenkurs
General Law of Obligations (Tobias Wende)
Schedule: Mo 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-22)
Location: I Hörsaal (Vant-Hoff-Str. 8) -
092113Methodenkurs
General Law of Obligations (Tobias Wende)
Schedule: Mo 18:00-20:00 (Class starts on: 2024-04-22)
Location: 2212 Übungsraum (am 29.04.24 in R. 2215) -
092114Methodenkurs
General Law of Obligations (Jennifer Gareis-Purper)
Schedule: Di 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-23)
Location: 2215 Hörsaal (Boltzmannstr. 3) -
092115Methodenkurs
General Law of Obligations (Iuliia Voronova)
Schedule: Fr 16:00-18:00 (Class starts on: 2024-04-26)
Location: 4403 (Hörsaal) (Boltzmannstr. 3) -
092116Methodenkurs
General Law of Obligations (Paul Suilmann, Tom Hirche)
Schedule: Di 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-23)
Location: 2215 Hörsaal (am 07.05.224 in R. 2202) -
092205Methodenkurs
Introduction to Criminal Law II and Property Offences (Jan Schiller)
Schedule: Mi 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-24)
Location: III Hörsaal (Vant-Hoff-Str. 8) -
092217Methodenkurs
Introduction to Criminal Law II and Property Offences (Jan Schiller)
Schedule: Mi 16:00-18:00 (Class starts on: 2024-04-24)
Location: III Hörsaal (Vant-Hoff-Str. 8) -
095051Seminar
Ciceros Schrift de re publica - was macht ein gutes Staatswesen aus? (Cosima Möller)
Schedule: Do 11.07. 10:00-18:00, Fr 12.07. 10:00-18:00 (Class starts on: 2024-07-11)
Location: 3302/04 Übungsraum (Boltzmannstr. 3) -
095061Seminar
Seminar zu den Tötungsdelikten (Hartmut Schneider)
Schedule: Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-03-18)
Location: 3306 Übungsraum (Boltzmannstr. 3) -
095071Seminar
Völkerrechtliche Aspekte des Israel-Palästina-Konflikts (Anne Peters-Schwenke)
Schedule: nach Vereinbarung
Location: keine Angabe -
096912Practice seminar
Kreatives Schreiben (Creative Writing) (Jenna Krumminga)
Schedule: Siehe Kommentar (Class starts on: 2024-04-19)
Location: Online - zeitUNabhängig -
096920Language Course
Introduction to the U.S.-American Law and Legal System (Tobias Günther Schubert)
Schedule: Mi 18:00-20:00 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: Online - zeitABhängig -
100005-UPLecture
Haskala – die jüdische Aufklärung (Schulte)
Schedule: Mo 16:00 bis 18:00
Location: keine Angabe -
100007-UPSeminar
Jüdische Identitäten in der Moderne (Schulte)
Schedule: Mo 12:00 bis 14:00
Location: keine Angabe -
100013-UPSeminar
Forschungstraditionen in den Jüdischen Studien (Schulte)
Schedule: Mo 10:00 bis 12:00
Location: keine Angabe -
10101101Lecture
Applied Statistical Modelling (Ulrich Schneider)
Schedule: Mi 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: Hs 102 Hörsaal (Garystr. 21) -
10101126Methods Tutorial
Applied Statistical Modelling (Ulrich Schneider)
Schedule: Mi 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: Hs 102 Hörsaal (Garystr. 21) -
10111102Practice seminar
Marketing Planning (Ü) (Jan von Schlieben-Troschke, Catalina Wache)
Schedule: Do 14:00-16:00, Do 16:00-18:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: Hs 104 Hörsaal (Garystr. 21) -
10111704PC-based Seminar
Information Management (S) (Tim Schurig)
Schedule: Di 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: Hs 107 Hörsaal (Garystr. 21) -
10114011Seminar
Scientific Concepts and Methods in Information Systems (S) (Moritz Kleinaltenkamp, Nina Sophie Schlömer)
Schedule: Do 16:00-18:00 (Class starts on: 2024-04-25)
Location: Hs 108a Hörsaal (Garystr. 21) -
10120401Lecture
Introduction to Statistics (V) (Ulrich Schneider)
Schedule: Mo 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: HFB/A Hörsaal (Garystr. 35-37) -
10130711Seminar
Basics of Marketing (ABV) (Katharina-Maria Fonferek, Gunnar Mau, Manuel Schild)
Schedule: Mo 09:00-11:00, Fr Sa 10:00-14:30 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: Mo Online - zeitABhängig, Fr Hs 107 Hörsaal (Garystr. 21), Sa Hs 101 Hörsaal (Garystr. 21), Sa Hs 107 Hörsaal (Garystr. 21) -
10144208Advanced Lecture Course
Behavioral Public Economics (V) (Ronnie Schöb)
Schedule: Di 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: 202 Sitzungsraum / Kaminzimmer (Boltzmannstr. 16-20) -
10144211Seminar
Behavioral Public Economics (S) (Ronnie Schöb, Marc Bachmeier)
Schedule: Di 16:00-18:00 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: 202 Sitzungsraum / Kaminzimmer (Boltzmannstr. 16-20) -
10144226Methods Tutorial
Behavioral Public Economics (Ü) (Ronnie Schöb, Marc Bachmeier)
Schedule: Do 08:00-10:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: 202 Sitzungsraum / Kaminzimmer (Boltzmannstr. 16-20) -
10144226aMethods Tutorial
Behavioral Public Economics (Ü) (Marc Bachmeier, Ronnie Schöb)
Schedule: Do 08:00-10:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: 202 Sitzungsraum / Kaminzimmer (Boltzmannstr. 16-20) -
10145306Seminar-style instruction
Measuring Inequality (S1) (Carsten Schröder)
Schedule: Di 10:00-12:00 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: Hs 102 Hörsaal (Garystr. 21) -
10146808Advanced Lecture Course
Introd.to innov.policy:Neo-Schumpeterian (Carsten Dreher, Fabio Voss)
Schedule: Di 14:00-18:00 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: Hörsaal/Thielallee 67 (Thielallee 67) -
10146811Seminar
Introd.to innov.policy:Neo-Schumpeterian (Fabio Voss)
Schedule: Mi 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-06-12)
Location: 013 Seminarraum UG (Thielallee 73) -
10146826Methods Tutorial
Introd.to innov.policy:Neo-Schumpeterian (Fabio Voss)
Schedule: Mi 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: 013 Seminarraum UG (Thielallee 73) -
10147306Seminar-style instruction
Advanced Methods for Analyzing Discrete Survey Answers (Ulrich Schneider)
Schedule: Di 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: Hs 104 Hörsaal (Garystr. 21) -
10147311Seminar-style instruction
Advanced Methods for Analyzing Discrete Survey Answers (Ulrich Schneider)
Schedule: Mo 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: Hs 104 Hörsaal (Garystr. 21) -
10150001Lecture
Reorganization and Insolvency Law (V) (Astrid Lauterwein, Christoph Schulte-Kaubrügger, Florian Brügel)
Schedule: Fr 11:00-13:00 (Class starts on: 2024-04-19)
Location: Hs 106 Hörsaal (Garystr. 21) -
10150006Seminar-style instruction
Reorganization and Insolvency Law (SU) (Astrid Lauterwein, Christoph Schulte-Kaubrügger, Florian Brügel)
Schedule: Fr 13:00-15:00 (Class starts on: 2024-04-19)
Location: Hs 106 Hörsaal (Garystr. 21) -
10150101Lecture
International Business Tax Planning (V) (Arne Schnitger)
Schedule: Mi 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: 013 Seminarraum UG (Thielallee 73) -
10150106Seminar-style instruction
International Business Tax Planning (SU) (Arne Schnitger)
Schedule: Mi 16:00-18:00 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: 013 Seminarraum UG (Thielallee 73) -
10180311Seminar
Service Engineering (S) (Hannes Rothe, Arthur Kari, Nina Sophie Schlömer)
Schedule: Di 10:00-12:00, Fr 10:00-12:00 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: Hs 105 Hörsaal (Garystr. 21) -
10192651Colloquium
Master and PhD Public Economics Colloquium (Ronnie Schöb)
Schedule: Di 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: 202 Sitzungsraum / Kaminzimmer (Boltzmannstr. 16-20) -
10195851Colloquium
Abschlussarbeitskolloquium Informationsmanagement (Nina Sophie Schlömer)
Schedule: Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-05-06)
Location: Hs 104a Hörsaal (Garystr. 21) -
120081Seminar
(Seminar) Methods Qualitative Social Research (Inga Marie Schröer)
Schedule: Mi 10:00-13:00 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: 002 Seminarraum (Fabeckstr. 35 ) -
121500Colloquium
Forschungskolloquium - AB Schul- und Unterrichtsforschung (Bettina Hannover)
Schedule: Do 10:00-12:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: JK 26/201 (Habelschwerdter Allee 45) -
121506Colloquium
Forschungskolloquium - AB Unterrichts- und Schulevaluation (Holger Gärtner)
Schedule: Di 10:00-12:00 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: KL 24/223 Besprechungsraum (Habelschwerdter Allee 45) -
121508Colloquium
Forschungskolloquium - AB Schulpädagogik und Schulentwicklungsforschung (Felicitas Thiel)
Schedule: Mi 10:00-12:00 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: 008 Seminarraum -
122000Seminar
(S B) AGP: Übergänge im Bildungssystem (Marianne Schüpbach Kaufmann)
Schedule: Mi 10:00-12:00 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: 004 Seminarraum -
122001Seminar
(S B) AGP: Übergänge im Bildungssystem (Marianne Schüpbach Kaufmann)
Schedule: Mi 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: 004 Seminarraum -
122002Seminar
(S B) AGP: Übergänge im Bildungssystem (Marianne Schüpbach Kaufmann)
Schedule: Mi 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: 004 Seminarraum -
122004Seminar
(S B) AGP: Umgang mit Heterogenität bzw. Inklusion in der GS (Christine Schmid)
Schedule: Mo 18:00-20:00 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: Online - zeitABhängig -
122005Seminar
(S B) AGP: Umgang mit Heterogenität bzw. Inklusion in der GS (Christine Schmid)
Schedule: Di 16:00-18:00 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: 019 Seminarraum (Fabeckstr. 35 ) -
122006Seminar
(S B) AGP: Kooperation in Schule und Unterricht und mit den Eltern (Kathrin Irene Thomann)
Schedule: Di 10:00-12:00 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: Raum 209A (Vant-Hoff-Str. 6) -
122007Seminar
(S B) AGP: Kooperation in Schule und Unterricht und mit den Eltern (Kathrin Irene Thomann)
Schedule: Mi 10:00-12:00 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: Raum 209A (Vant-Hoff-Str. 6) -
122008Seminar
(S B) AGP: Kooperation in Schule und Unterricht und mit den Eltern (Kathrin Irene Thomann)
Schedule: Mi 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: Raum 209A (Vant-Hoff-Str. 6) -
122016Seminar
(S B) AGP: Ganztagsschule (Heike Walburga Moyano Schmitt)
Schedule: Mi 08:00-10:00 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: 023 Seminarraum (Fabeckstr. 35 ) -
122017Seminar
(S B) AGP: Ganztagsschule (Heike Walburga Moyano Schmitt)
Schedule: Do 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: J 24/22 (Habelschwerdter Allee 45) -
122020Seminar
(S) Schulentwicklung / Schulgestaltung (Christine Schmid)
Schedule: Mi 12:00-15:00 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: JK 24/122d (Habelschwerdter Allee 45) -
122021Seminar
(S) Schulentwicklung / Schulgestaltung (Christine Schmid)
Schedule: Mi 15:00-18:00 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: 023 Seminarraum (Fabeckstr. 35 ) -
122022Seminar
(S) Schulentwicklung / Schulgestaltung (Christine Schmid)
Schedule: Do 12:00-15:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: 023 Seminarraum (Fabeckstr. 35 ) -
122023Seminar
(S) Schulentwicklung / Schulgestaltung (Christine Schmid)
Schedule: Do 15:00-18:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: 023 Seminarraum (Fabeckstr. 35 ) -
122024Seminar
(S) Schulentwicklung / Schulgestaltung (Nicole Bellin-Mularski)
Schedule: Mo 11:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: 019 Seminarraum (Fabeckstr. 35 ) -
122025Seminar
(S) Schulentwicklung / Schulgestaltung (Helvi Koch)
Schedule: Blockveranstaltung am 20. & 21.4. von 10-18 Uhr; 15. & 16.6. von 10-18 Uhr (Class starts on: 2024-04-20)
Location: 023 Seminarraum (Fabeckstr. 35 ) -
122026Seminar
(S) Schulentwicklung / Schulgestaltung (Helvi Koch)
Schedule: Blocktag am 29.8. online (Class starts on: 2024-04-17)
Location: 023 Seminarraum (Fabeckstr. 35 ) -
122027Seminar
(S) Schulentwicklung / Schulgestaltung (Helvi Koch)
Schedule: Blocktag am 30.8. online (Class starts on: 2024-04-24)
Location: 023 Seminarraum (Fabeckstr. 35 ) -
122028Seminar
(S) Schulentwicklung / Schulgestaltung (Heike Walburga Moyano Schmitt)
Schedule: Mi 14:00-17:00 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: 003 Seminarraum -
122029Seminar
(S) Schulentwicklung / Schulgestaltung (Heike Walburga Moyano Schmitt)
Schedule: Do 08:00-11:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: 003 Seminarraum -
122030Seminar
(S) Schulentwicklung / Schulgestaltung (Nicole Bellin-Mularski)
Schedule: Do 11:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: JK 24/122d (Habelschwerdter Allee 45) -
122032Seminar
(S) AGP - Verfassen von wissenschaftlichen Arbeiten (Marianne Schüpbach Kaufmann)
Schedule: Blockveranstaltung: 26.4., 3.5., 24.5., 7.6. (Class starts on: 2024-04-26)
Location: 018 Seminarraum (Fabeckstr. 35 ) -
122034Miscellaneous
Forschungskolloquium Allg. GSP (Marianne Schüpbach Kaufmann)
Schedule: Fr 15.03. 09:00-18:00, Sa 16.03. 09:00-18:00 (Class starts on: 2024-03-15)
Location: J 24/22 (Habelschwerdter Allee 45) -
122050Seminar
(S) Introduction to Teaching German in Primary Schools (Michael Bertuleit)
Schedule: Mo 10:00-12:00 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: KL 24/222 (Habelschwerdter Allee 45) -
122051Seminar
(S) Introduction to Teaching German in Primary Schools (Michael Bertuleit)
Schedule: Mo 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: KL 24/222 (Habelschwerdter Allee 45) -
122052Seminar
(S) Introduction to Teaching German in Primary Schools (Michael Bertuleit)
Schedule: Di 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: KL 24/122c (Habelschwerdter Allee 45) -
122053Seminar
(S) Introduction to Teaching German in Primary Schools (Michael Bertuleit)
Schedule: Di 16:00-18:00 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: KL 24/122c (Habelschwerdter Allee 45) -
122054Seminar
(S) Introduction to Teaching German in Primary Schools (Marion Ziesmer)
Schedule: Di 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: KL 25/134 (Habelschwerdter Allee 45) -
122055Seminar
(S) Introduction to Teaching German in Primary Schools (Marion Ziesmer)
Schedule: Mi 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: 006 Seminarraum (Fabeckstr. 35 ) -
122056Seminar
(S) Introduction to Teaching German in Primary Schools (Marion Ziesmer)
Schedule: Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-08-27)
Location: KL 24/122c (Habelschwerdter Allee 45) -
122057Seminar
(S) Introduction to Teaching German in Primary Schools (Marion Ziesmer)
Schedule: Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-09-03)
Location: KL 24/122c (Habelschwerdter Allee 45) -
122058Seminar
(S) Introduction to Teaching German in Primary Schools (Marion Ziesmer)
Schedule: Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-09-10)
Location: KL 24/122c (Habelschwerdter Allee 45) -
122059Seminar
(S) Introduction to Teaching German in Primary Schools (Marion Ziesmer)
Schedule: Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-09-17)
Location: KL 24/122c (Habelschwerdter Allee 45) -
122060Seminar
(S) Introduction to Teaching German in Primary Schools (Tiner Özcelik)
Schedule: Mo 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: KL 24/122c (Habelschwerdter Allee 45) -
122061Seminar
(S) Introduction to Teaching German in Primary Schools (Tiner Özcelik)
Schedule: Di 08:00-10:00 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: KL 24/122c (Habelschwerdter Allee 45) -
122062Seminar
(S) Introduction to Teaching German in Primary Schools (Tiner Özcelik)
Schedule: Mi 08:00-10:00 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: KL 23/140 (Habelschwerdter Allee 45) -
122063Seminar
(S) Introduction to Teaching German in Primary Schools (Tiner Özcelik)
Schedule: Mi 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: KL 23/140 (Habelschwerdter Allee 45) -
122064Seminar
(S) Introduction to Teaching German in Primary Schools (Tiner Özcelik)
Schedule: Mo 10:00-12:00 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: KL 24/122c (Habelschwerdter Allee 45) -
122067Seminar
(II) German / Written Language Acquisition (Johannes Bouadjadja)
Schedule: Blockveranstaltung: 24.5., 14-19 Uhr; 25.5., 9-14 Uhr; 31.5., 14-19 Uhr; 1.6., 9-15 Uhr (Class starts on: 2024-05-24)
Location: Online - zeitABhängig -
122068Seminar
(II) German / Written Language Acquisition (Anna Kochanova)
Schedule: Blockveranstaltung: 30.9., 2.10., 7.10., 10.10. (Class starts on: 2024-09-30)
Location: KL 24/222 (Habelschwerdter Allee 45) -
122069Seminar
(II) German / Written Language Acquisition (Anna Kochanova)
Schedule: Blockveranstaltung: 1.10., 4.10., 8.10., 10.10. (Class starts on: 2024-10-01)
Location: KL 24/222 (Habelschwerdter Allee 45) -
122070Seminar
(II) German / Written Language Acquisition (Peter Stammerjohann)
Schedule: Mo 14:00-18:00 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: KL 24/222 (Habelschwerdter Allee 45) -
122071Seminar
(II) German / Written Language Acquisition (Peter Stammerjohann)
Schedule: Di 08:00-12:00 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: KL 24/222 (Habelschwerdter Allee 45) -
122072Seminar
(II) German / Written Language Acquisition (Peter Stammerjohann)
Schedule: Mi 08:00-12:00 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: 019 Seminarraum (Fabeckstr. 35 ) -
122073Seminar
(II) German / Written Language Acquisition (Johannes Bouadjadja)
Schedule: Blockveranstaltung: 26.4.., 14-19 Uhr; 27.4., 9-14 Uhr; 3.5., 14-19 Uhr; 4.5., 9-15 Uhr (Class starts on: 2024-04-26)
Location: Online - zeitABhängig -
122074Seminar
(II) German / Written Language Acquisition (Alexandra Ritter)
Schedule: Mi 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: KL 24/122c (Habelschwerdter Allee 45) -
122075Seminar
(II) German / Written Language Acquisition (Alexandra Ritter)
Schedule: Mi 16:00-18:00 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: KL 24/222 (Habelschwerdter Allee 45) -
122076Seminar
(II) German / Written Language Acquisition (Natalia Magdalena Sarota)
Schedule: Di 08:00-12:00 (Class starts on: 2024-04-23)
Location: KL 24/222 (Habelschwerdter Allee 45) -
122077Seminar
(II) German / Written Language Acquisition (Natalia Magdalena Sarota)
Schedule: Mi 08:00-12:00 (Class starts on: 2024-04-24)
Location: 019 Seminarraum (Fabeckstr. 35 ) -
122078Seminar
(II) German / Written Language Acquisition (N.N.)
Schedule: Blockveranstaltung: 9.9.-12.9. (Class starts on: 2024-09-09)
Location: KL 24/222 (Habelschwerdter Allee 45) -
122079Seminar
(II) German / Written Language Acquisition (N.N.)
Schedule: Blockveranstaltung: 26.-29.8. (Class starts on: 2024-08-26)
Location: KL 24/222 (Habelschwerdter Allee 45) -
122089Seminar
(II) Educational Concepts for German (Lis Schüler, Alexandra Ritter)
Schedule: Blockveranstaltung: 24.4., 1.6., 21.6., 22.6. (Class starts on: 2024-04-24)
Location: KL 24/222 (Habelschwerdter Allee 45) -
122098Seminar
(II) Aktuelle Forschungsfragen Deutsch (Lis Schüler)
Schedule: Di 16:00-18:00 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: KL 24/222 (Habelschwerdter Allee 45) -
122106Seminar
(II) Aktuelle Forschungsfragen Deutsch (Lis Schüler)
Schedule: Mi 10:00-12:00 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: KL 24/222 (Habelschwerdter Allee 45) -
122107Seminar
(II) Aktuelle Forschungsfragen Deutsch (Lis Schüler)
Schedule: Mi 08:00-10:00 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: KL 24/222 (Habelschwerdter Allee 45) -
122108Seminar
(S) VM: Unterrichtsforschung Deutsch GS (Lis Schüler)
Schedule: Di 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: KL 24/222 (Habelschwerdter Allee 45) -
122110Colloquium
(Koll) WM: Dtddid. Kolloquium MA-Arbeit (Lis Schüler)
Schedule: Di 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: KL 24/222 (Habelschwerdter Allee 45) -
122113Miscellaneous
Forschungskolloquium Deutsch (Lis Schüler)
Schedule: Mi 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: KL 24/222 (Habelschwerdter Allee 45) -
122151Seminar
(S) Introduction to Teaching Mathematics in Primary Schools (Christine Gärtner)
Schedule: Mo 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: L 24/27 (Habelschwerdter Allee 45) -
122152Seminar
(S) Introduction to Teaching Mathematics in Primary Schools (Christine Gärtner)
Schedule: Mo 16:00-18:00 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: KL 24/122d (Habelschwerdter Allee 45) -
122153Seminar
(S) Introduction to Teaching Mathematics in Primary Schools (Heike Teltscher)
Schedule: Mo 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: KL 24/122d (Habelschwerdter Allee 45) -
122154Seminar
(S) Introduction to Teaching Mathematics in Primary Schools (Heike Teltscher)
Schedule: Mo 16:00-18:00 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: KL 24/122c (Habelschwerdter Allee 45) -
122155Seminar
(S) Introduction to Teaching Mathematics in Primary Schools (Ekaterina Kaganova)
Schedule: Di 10:00-12:00 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: KL 24/122d (Habelschwerdter Allee 45) -
122156Seminar
(S) Introduction to Teaching Mathematics in Primary Schools (Ekaterina Kaganova)
Schedule: Mo 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: L 113 Seminarzentrum (ohne Fenster) (Otto-von-Simson-Straße 26) -
122157Seminar
(S) Introduction to Teaching Mathematics in Primary Schools (Andre Falk)
Schedule: Mi 10:00-12:00 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: KL 24/122d (Habelschwerdter Allee 45) -
122158Seminar
(S) Introduction to Teaching Mathematics in Primary Schools (Andre Falk)
Schedule: Mi 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: 009 Seminarraum (Fabeckstr. 35 ) -
122159Seminar
(S) Introduction to Teaching Mathematics in Primary Schools (Heike Teltscher)
Schedule: Do 08:00-10:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: KL 24/122d (Habelschwerdter Allee 45) -
122160Seminar
(S) Introduction to Teaching Mathematics in Primary Schools (Heike Teltscher)
Schedule: Do 10:00-12:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: KL 24/122d (Habelschwerdter Allee 45) -
122161Seminar
(S) Introduction to Teaching Mathematics in Primary Schools (Ekaterina Kaganova)
Schedule: Blockveranstaltung: 16.9., 18.9., 20.9., 24.9., 26.9. von 9:30-14:30 Uhr (Class starts on: 2024-09-16)
Location: KL 24/122d (Habelschwerdter Allee 45) -
122162Seminar
(S) Introduction to Teaching Mathematics in Primary Schools (Ekaterina Kaganova)
Schedule: Blockveranstaltung: 17.9., 19.9., 23.9., 25.9., 27.9. von 9:30-14:30 Uhr (Class starts on: 2024-09-17)
Location: KL 24/122d (Habelschwerdter Allee 45) -
122163Seminar
(S) Introduction to Teaching Mathematics in Primary Schools (Johannes Hinkelammert)
Schedule: Do 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: KL 24/122d (Habelschwerdter Allee 45) -
122164Seminar
(S) Introduction to Teaching Mathematics in Primary Schools (Johannes Hinkelammert)
Schedule: Do 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: KL 24/122d (Habelschwerdter Allee 45) -
1222235Seminar
Kooperativer Interventionsansatz bei Mobbing im Schulkontext (Madita Elise Siddique)
Schedule: Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-06-27)
Location: Online - zeitABhängig -
1222236Seminar
Fairplayer.Manual für die 5. und 6. Jahrgangsstufe: Prävention von Mobbing und Schulgewalt und Förderung sozialer Kompetenzen (Viola Lechner)
Schedule: Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-04-25)
Location: Online - zeitABhängig -
1222238Seminar
Bildung für Nachhaltige Entwicklung in der Schulpraxis greifbar machen (Fiona Meyer)
Schedule: Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-04-19)
Location: 003 Seminarraum -
1222239Seminar
Bildung für Nachhaltige Entwicklung in der Schulpraxis greifbar machen (Clara Sophie Margull)
Schedule: Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-04-19)
Location: 004 Seminarraum -
122224Seminar
SU4 - Geografische Perspektive (Christine Scherzinger)
Schedule: Blockveranstaltung: Vorbesprechung online am 28.6. von 16-18 Uhr; 22.-24.7. von 9-17 Uhr in Präsenz (Class starts on: 2024-06-28)
Location: KL 23/121a (Habelschwerdter Allee 45) -
122225Seminar
SU4 - Geografische Perspektive (Christine Scherzinger)
Schedule: Blockveranstaltung: Vorbesprechung online am 28.6. von 16-18 Uhr; 25.-27.7. von 9-17 Uhr in Präsenz (Class starts on: 2024-06-28)
Location: KL 23/121a (Habelschwerdter Allee 45) -
122306Internship
(P) Var. A: Unterrichtspraktikum (Jana Göpper, Heike Teltscher, Ekaterina Kaganova, André Falk, Christine Schmid, Natalia Sarota, Linda Kuhr, Katharina Diedrichs, Toni Bauer, Kathrin Irene Thomann, Helvi Koch, Heike Walburga Moyano Schmitt)
Schedule: -
Location: keine Angabe -
122307Internship
(P) Var. B: Unterrichtspraktikum (Jana Göpper, Heike Teltscher, Ekaterina Kaganova, André Falk, Christine Schmid, Natalia Sarota, Toni Bauer, Linda Kuhr, Katharina Diedrichs, Kathrin Irene Thomann, Helvi Koch, Heike Walburga Moyano Schmitt)
Schedule: -
Location: keine Angabe -
122310Seminar
(S) Var. C / SOP 1: Allg. GSP (Christine Schmid)
Schedule: Do 10:00-12:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-09-05)
Location: Online - zeitABhängig -
122314Seminar
(S) Var. C / SOP 2: Allg. GSP (Christine Schmid)
Schedule: Do 12:00-14:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-09-05)
Location: Online - zeitABhängig -
122334Seminar
(S) Var. C / SOP 7: Allg. GSP (Christine Schmid)
Schedule: Do 10:00-12:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-09-05)
Location: Online - zeitABhängig -
122345Internship
(P) Var. C: Unterrichtspraktikum (Jana Göpper, Ekaterina Kaganova, André Falk, Heike Teltscher, Julia Eckoldt, Catrin Jäger, Christine Schmid, Stephan Weichert, Natalia Sarota, Linda Kuhr, Katharina Diedrichs, Toni Bauer, Kathrin Irene Thomann, Helvi Koch, Heike Walburga Moyano Schmitt)
Schedule: -
Location: keine Angabe -
123000Lecture
(V) Pädagogisches Handeln in der Schule (Felicitas Thiel)
Schedule: Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-04-16)
Location: online - zeitUNabhängig mit drei Präsenzterminen im Hs 1b Hörsaal -
123001PC-based Seminar
(Seminar) Educational activity in schools - Theory (Felicitas Thiel)
Schedule: Do 10:00-12:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: 004 Seminarraum -
123001bSeminar
(Seminar) Educational activity in schools - Practice (Felicitas Thiel)
Schedule: Do 26.09. 12:00-16:00 (Class starts on: 2024-09-26)
Location: 003 Seminarraum -
123002Seminar
(Seminar) Educational activity in schools - Theory (Felicitas Thiel)
Schedule: Do 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: 004 Seminarraum -
123002bSeminar
(Seminar) Educational activity in schools - Practice (Felicitas Thiel)
Schedule: Mi 25.09. 12:00-16:00 (Class starts on: 2024-09-25)
Location: 004 Seminarraum -
123003Seminar
(Seminar) Educational activity in schools - Theory (Anabel Bach)
Schedule: Mi 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: 003 Seminarraum -
123003bSeminar
(Seminar) Educational activity in schools - Practice (Anabel Bach)
Schedule: Di 01.10. 12:00-16:00 (Class starts on: 2024-10-01)
Location: 003 Seminarraum -
123004Seminar
(Seminar) Educational activity in schools - Theory (Anabel Bach)
Schedule: Do 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: K 24/21 (Habelschwerdter Allee 45) -
123004bSeminar
(Seminar) Educational activity in schools - Practice (Anabel Bach)
Schedule: Mi 02.10. 12:00-16:00 (Class starts on: 2024-10-02)
Location: 003 Seminarraum -
123005Seminar
(Seminar) Educational activity in schools - Theory (Anja Böhnke)
Schedule: Mo 10:00-12:00 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: 011 Seminarraum (Fabeckstr. 35 ) -
123005bSeminar
(Seminar) Educational activity in schools - Practice (Anja Böhnke)
Schedule: Mi 25.09. 10:00-14:00 (Class starts on: 2024-09-25)
Location: 002 Seminarraum (Fabeckstr. 35 ) -
123006Seminar
(Seminar) Educational activity in schools - Theory (Anja Böhnke)
Schedule: Mo 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: 011 Seminarraum (Fabeckstr. 35 ) -
123006bSeminar
(Seminar) Educational activity in schools - Practice (Anja Böhnke)
Schedule: Do 26.09. 10:00-14:00 (Class starts on: 2024-09-26)
Location: 002 Seminarraum (Fabeckstr. 35 ) -
123007Seminar
(Seminar) Educational activity in schools - Theory (Christopher Kellermann)
Schedule: Fr 10:00-12:00 (Class starts on: 2024-04-19)
Location: 011 Seminarraum (Fabeckstr. 35 ) -
123007bSeminar
(Seminar) Educational activity in schools - Practice (Christopher Kellermann)
Schedule: Mi 09.10. 13:00-17:00 (Class starts on: 2024-10-09)
Location: KL 24/122c (Habelschwerdter Allee 45) -
123008Seminar
(Seminar) Educational activity in schools - Theory (Christopher Kellermann)
Schedule: Fr 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-19)
Location: 011 Seminarraum (Fabeckstr. 35 ) -
123008bSeminar
(Seminar) Educational activity in schools - Practice (Christopher Kellermann)
Schedule: Do 10.10. 13:00-17:00 (Class starts on: 2024-10-10)
Location: KL 24/122c (Habelschwerdter Allee 45) -
123009Seminar
(Seminar) Educational activity in schools - Theory (Katharina Krysmanski)
Schedule: Mi 16:00-18:00 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: KL 25/134 (Habelschwerdter Allee 45) -
123009bSeminar
(Seminar) Educational activity in schools - Practice (Katharina Krysmanski)
Schedule: Di 24.09. 16:00-20:00 (Class starts on: 2024-09-24)
Location: KL 25/134 (Habelschwerdter Allee 45) -
123010Seminar
(Seminar) Educational activity in schools - Theory (Katharina Krysmanski)
Schedule: Mi 18:00-20:00 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: KL 25/134 (Habelschwerdter Allee 45) -
123010bSeminar
(Seminar) Educational activity in schools - Practice (Katharina Krysmanski)
Schedule: Mi 25.09. 16:00-20:00 (Class starts on: 2024-09-25)
Location: KL 25/134 (Habelschwerdter Allee 45) -
123011Seminar
(Seminar) Educational activity in schools - Theory (Maxie Kilbury)
Schedule: Di 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: 011 Seminarraum (Fabeckstr. 35 ) -
123011bSeminar
(Seminar) Educational activity in schools - Practice (Maxie Kilbury)
Schedule: Do 26.09. 10:00-14:00 (Class starts on: 2024-09-26)
Location: 011 Seminarraum (Fabeckstr. 35 ) -
123012Seminar
(Seminar) Educational activity in schools - Theory (Maxie Kilbury)
Schedule: Di 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: 011 Seminarraum (Fabeckstr. 35 ) -
123012bSeminar
(Seminar) Educational activity in schools - Practice (Maxie Kilbury)
Schedule: Do 26.09. 14:00-18:00 (Class starts on: 2024-09-26)
Location: 011 Seminarraum (Fabeckstr. 35 ) -
123013Seminar
(Seminar) Educational activity in schools - Theory (Sarah Burkhardt)
Schedule: Di 10:00-12:00 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: 001 Seminarraum -
123013bSeminar
(Seminar) Educational activity in schools - Practice (Sarah Burkhardt)
Schedule: Di 24.09. 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-09-24)
Location: 001 Seminarraum -
123014Seminar
(Seminar) Educational activity in schools - Theory (Sarah Burkhardt)
Schedule: Di 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: 001 Seminarraum -
123014bSeminar
(Seminar) Educational activity in schools - Practice (Sarah Burkhardt)
Schedule: Di 01.10. 14:00-18:00 (Class starts on: 2024-10-01)
Location: 004 Seminarraum -
123015Seminar
(Seminar) Educational activity in schools - Theory (Bettina Röder)
Schedule: Do 10:00-12:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: 001 Seminarraum -
123015bSeminar
(Seminar) Educational activity in schools - Practice (Bettina Röder)
Schedule: Do 19.09. 14:00-18:00, Fr 11.10. 14:00-18:00 (Class starts on: 2024-09-19)
Location: KL 23/140 (Habelschwerdter Allee 45) -
123016Seminar
(Seminar) Educational activity in schools - Theory (Bettina Röder)
Schedule: Do 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: 001 Seminarraum -
123016bSeminar
(Seminar) Educational activity in schools - Practice (Bettina Röder)
Schedule: Fr 20.09. 14:00-18:00, Do 10.10. 14:00-18:00 (Class starts on: 2024-09-20)
Location: KL 23/140 (Habelschwerdter Allee 45) -
123017bSeminar
(Seminar) Educational activity in schools - Practice
Schedule: -
Location: keine Angabe -
123018Seminar
(Seminar) Educational activity in schools - Theory (Theresa Elena Mros)
Schedule: Do 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: 004 Seminarraum -
123018bSeminar
(Seminar) Educational activity in schools - Practice (Theresa Elena Mros)
Schedule: Do 10.10. 10:00-13:00 (Class starts on: 2024-10-10)
Location: L 24/27 (Habelschwerdter Allee 45) -
123019Seminar
(Seminar) Educational activity in schools - Theory (Katharina Holder)
Schedule: Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-04-17)
Location: K 24/21 (Habelschwerdter Allee 45) -
123019bSeminar
(Seminar) Educational activity in schools - Practice (Katharina Holder)
Schedule: Di 01.10. 13:00-17:00 (Class starts on: 2024-10-01)
Location: 006 Seminarraum (Fabeckstr. 35 ) -
123020Seminar
(Seminar) Educational activity in schools - Theory (Karoline Koeppen)
Schedule: Do 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: 003 Seminarraum -
123020bSeminar
(Seminar) Educational activity in schools - Practice (Karoline Koeppen)
Schedule: Mi 09.10. 09:00-12:00 (Class starts on: 2024-10-09)
Location: KL 24/122c (Habelschwerdter Allee 45) -
123021Seminar
(Seminar) Educational activity in schools - Theory (Karoline Koeppen)
Schedule: Do 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: 003 Seminarraum -
123021bSeminar
(Seminar) Educational activity in schools - Practice (Karoline Koeppen)
Schedule: Mi 09.10. 13:00-16:00 (Class starts on: 2024-10-09)
Location: keine Angabe -
123022Seminar
(Seminar) Educational activity in schools - Theory (Lars Zander)
Schedule: Mi 10:00-12:00 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: 013 Seminarraum -
123022bSeminar
(Seminar) Educational activity in schools - Practice (Lars Zander)
Schedule: Mi 09.10. 09:00-12:00 (Class starts on: 2024-10-09)
Location: KL 24/122d (Habelschwerdter Allee 45) -
123023Seminar
(Seminar) Educational activity in schools - Theory (Lars Zander)
Schedule: Mi 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: 013 Seminarraum -
123023bSeminar
(Seminar) Educational activity in schools - Practice (Lars Zander)
Schedule: Mi 09.10. 13:00-16:00 (Class starts on: 2024-10-09)
Location: keine Angabe -
123024Seminar
(Seminar) Educational activity in schools - Theory (Holger Gärtner)
Schedule: Di 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: 001 Seminarraum -
123024bSeminar
(Seminar) Educational activity in schools - Practice (Holger Gärtner)
Schedule: Mo 30.09. 14:00-18:00 (Class starts on: 2024-09-30)
Location: 001 Seminarraum -
123025Seminar
(Seminar) Educational activity in schools - Theory (Gesine Fuchs)
Schedule: Do 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: 018 Seminarraum (Fabeckstr. 35 ) -
123025bSeminar
(Seminar) Educational activity in schools - Practice (Gesine Fuchs)
Schedule: -
Location: keine Angabe -
123026Seminar
(Seminar) Educational activity in schools - Theory (Gesine Fuchs)
Schedule: Do 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: 018 Seminarraum (Fabeckstr. 35 ) -
123026bSeminar
(Seminar) Educational activity in schools - Practice (Gesine Fuchs)
Schedule: -
Location: keine Angabe -
123027Seminar
(Seminar) Educational activity in schools - Theory (Dominik Endemann)
Schedule: Mi 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: 001 Seminarraum -
123027bSeminar
(Seminar) Educational activity in schools - Practice (Dominik Endemann)
Schedule: Mi 25.09. 13:00-17:00 (Class starts on: 2024-09-25)
Location: 001 Seminarraum -
123028Seminar
(Seminar) Educational activity in schools - Theory (Katharina Holder)
Schedule: Mi 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: K 24/21 (Habelschwerdter Allee 45) -
123028bSeminar
(Seminar) Educational activity in schools - Practice (Katharina Holder)
Schedule: Mi 02.10. 13:00-17:00 (Class starts on: 2024-10-02)
Location: 011 Seminarraum (Fabeckstr. 35 ) -
123029Seminar
(Seminar) Educational activity in schools - Theory (Katharina Holder)
Schedule: Mi 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: K 24/21 (Habelschwerdter Allee 45) -
123029bSeminar
(Seminar) Educational activity in schools - Practice (Katharina Holder)
Schedule: Di 01.10. 13:00-17:00 (Class starts on: 2024-10-01)
Location: 006 Seminarraum (Fabeckstr. 35 ) -
123030Seminar
(Seminar) Educational activity in schools - Theory (Lisa Santjer)
Schedule: Di 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: 006 Seminarraum (Fabeckstr. 35 ) -
123030bSeminar
(Seminar) Educational activity in schools - Practice (Lisa Santjer)
Schedule: Mo 23.09. 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-09-23)
Location: 001 Seminarraum -
123031Seminar
(Seminar) Educational activity in schools - Theory (Annette Vogt-Daldrup)
Schedule: Mi 10:00-12:00 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: 011 Seminarraum (Fabeckstr. 35 ) -
123031bSeminar
(Seminar) Educational activity in schools - Practice (Annette Vogt-Daldrup)
Schedule: Mi 18.09. 13:00-17:00 (Class starts on: 2024-09-18)
Location: 011 Seminarraum (Fabeckstr. 35 ) -
123032Seminar
(Seminar) Educational activity in schools - Theory (Annette Vogt-Daldrup)
Schedule: Mi 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: 011 Seminarraum (Fabeckstr. 35 ) -
123032bSeminar
(Seminar) Educational activity in schools - Practice (Annette Vogt-Daldrup)
Schedule: Mi 25.09. 13:00-17:00 (Class starts on: 2024-09-25)
Location: 011 Seminarraum (Fabeckstr. 35 ) -
123033Seminar
(Seminar) Educational activity in schools - Theory (Marina Wenger)
Schedule: Mi 10:00-12:00 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: 003 Seminarraum -
123033bSeminar
(Seminar) Educational activity in schools - Practice (Marina Wenger)
Schedule: Di 17.09. 13:00-17:00 (Class starts on: 2024-09-17)
Location: 011 Seminarraum (Fabeckstr. 35 ) -
123034Seminar
(Seminar) Educational activity in schools - Theory (Marina Wenger)
Schedule: Do 10:00-12:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: 011 Seminarraum (Fabeckstr. 35 ) -
123034bSeminar
(Seminar) Educational activity in schools - Practice (Marina Wenger)
Schedule: Do 19.09. 13:00-17:00 (Class starts on: 2024-09-19)
Location: 011 Seminarraum (Fabeckstr. 35 ) -
123035Seminar
(Seminar) Educational activity in schools - Theory (Marina Wenger)
Schedule: Do 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: 011 Seminarraum (Fabeckstr. 35 ) -
123035bSeminar
(Seminar) Educational activity in schools - Practice (Marina Wenger)
Schedule: Di 01.10. 13:00-17:00 (Class starts on: 2024-10-01)
Location: 011 Seminarraum (Fabeckstr. 35 ) -
123036Seminar
(Seminar) Educational activity in schools - Theory (Serap Zorba)
Schedule: Mo 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: 001 Seminarraum -
123036bSeminar
(Seminar) Educational activity in schools - Practice (Serap Zorba)
Schedule: Do 26.09. 13:00-17:00 (Class starts on: 2024-09-26)
Location: 001 Seminarraum -
123037Seminar
(Seminar) Educational activity in schools - Theory (Serap Zorba)
Schedule: Mo 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: 001 Seminarraum -
123037bSeminar
(Seminar) Educational activity in schools - Practice (Serap Zorba)
Schedule: Fr 27.09. 13:00-17:00 (Class starts on: 2024-09-27)
Location: 001 Seminarraum -
123038Seminar
(Seminar) Educational activity in schools - Theory (Serap Zorba)
Schedule: Do 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: 001 Seminarraum -
123038bSeminar
(Seminar) Educational activity in schools - Practice (Serap Zorba)
Schedule: -
Location: keine Angabe -
123039Seminar
(Seminar) Educational activity in schools - Theory (Serap Zorba)
Schedule: Fr 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-19)
Location: 001 Seminarraum -
123039bSeminar
(Seminar) Educational activity in schools - Practice (Serap Zorba)
Schedule: Di 01.10. 13:00-17:00 (Class starts on: 2024-10-01)
Location: 001 Seminarraum -
123040Seminar
(Seminar) Educational activity in schools - Theory (Serap Zorba)
Schedule: Fr 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-19)
Location: 001 Seminarraum -
123040bSeminar
(Seminar) Educational activity in schools - Practice (Serap Zorba)
Schedule: Mi 02.10. 13:00-17:00 (Class starts on: 2024-10-02)
Location: 001 Seminarraum -
123041Seminar
(Seminar) Educational activity in schools - Theory (Matthias Blum)
Schedule: Mo 16:00-18:00 (Class starts on: 2024-04-22)
Location: 023 Seminarraum (Fabeckstr. 35 ) -
123041bSeminar
(Seminar) Educational activity in schools - Practice (Matthias Blum)
Schedule: Mo 16.09. 16:00-20:00, Mo 30.09. 16:00-20:00 (Class starts on: 2024-09-16)
Location: 023 Seminarraum (Fabeckstr. 35 ) -
123100Schulpraktikum
Educational Activity in Schools - Practice (Felicitas Thiel)
Schedule: -
Location: keine Angabe -
124000Lecture
(V) Lernförderung und -motivation ISS/Gym/GS (Martin Schmidt)
Schedule: -
Location: online - zeitUNabhängig mit drei Präsenzterminen -
124022Seminar
(S) Lernförderung/-motivation ISS/Gym/GS (Martin Schmidt)
Schedule: Di 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: 013 Seminarraum -
124023Seminar
(S) Lernförderung/-motivation ISS/Gym/GS (Martin Schmidt)
Schedule: Di 16:00-18:00 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: 013 Seminarraum -
124024Seminar
(S) Lernförderung/-motivation ISS/Gym/GS (Martin Schmidt)
Schedule: Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-04-16)
Location: 003 Seminarraum -
124260Schulpraktikum
Schulpraktikum Ewi (ISS/Gym/GS) (Katharina Krysmanski)
Schedule: -
Location: keine Angabe -
125003Tutorial
Tutorium zur Vorlesung Allgemeine Psychologie II (Lara Schwarz)
Schedule: Mo 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: KL 25/134 (Habelschwerdter Allee 45) -
125005Tutorial
Tutorium zur Vorlesung Allgemeine Psychologie II (Lara Schwarz)
Schedule: Di 08:00-10:00 (Class starts on: 2024-04-23)
Location: 018 Seminarraum (Modulbau, Fabeckstraße 35) -
125225Advanced Seminar
Group Psychotherapy (Carmen Schäuffele)
Schedule: Do 10:00-12:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: J 24/22 (Habelschwerdter Allee 45) -
125253Advanced Seminar
Pädagogische Psychologie - Vertiefungsseminar (Herbert Scheithauer)
Schedule: zeitabhängiges online-Seminar Mi 14-16 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: Mi 14-16 Online - zeitABhängig -
125255Advanced Seminar
Pädagogische Psychologie - Vertiefungsseminar (Herbert Scheithauer)
Schedule: zeitabhängiges online-Seminar Do 12-14 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: Online - zeitABhängig -
125500Internship
Orientation Internship (Katharina Beate Maria Schmidt, Nadine Stammel)
Schedule: -
Location: keine Angabe -
125600Internship
Professional Internship (Claudia Crayen, Frederike Hennig, Katharina Beate Maria Schmidt, Gerion Spielberger, Nadine Stammel)
Schedule: -
Location: keine Angabe -
125700Internship
Professional Qualification Activity 1 (Claudia Crayen, Frederike Hennig, Katharina Beate Maria Schmidt, Gerion Spielberger, Nadine Stammel)
Schedule: -
Location: keine Angabe -
126030Lab Seminar
Vertiefte Psychologische Diagnostik und Begutachtung: Praxisseminar II (Katharina Beate Maria Schmidt)
Schedule: Mi 08:00-12:00 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: Hochschulambulanz, Schloßstraße 1, 12163 Berlin -
126031Lab Seminar
Vertiefte Psychologische Diagnostik und Begutachtung: Praxisseminar II (Katharina Beate Maria Schmidt)
Schedule: Mi 08:00-12:00 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: keine Angabe -
126035Lab Seminar
Vertiefte Psychologische Diagnostik und Gutachtenerstellung - Praxisseminar (Niklas Schulte)
Schedule: Mo 08:00-12:00 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: 15.04. online, danach Präsenz in J 24/22 -
126036Lab Seminar
Vertiefte Psychologische Diagnostik und Gutachtenerstellung (Niklas Schulte)
Schedule: Mo 08:00-12:00 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: 15.04. online, danach Präsenz in J 24/22 -
126111Advanced Seminar
Leitlinienseminar Zwangsstörungen (Lars Schulze)
Schedule: Di 10:00-12:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-04-16)
Location: J 24/22 (Habelschwerdter Allee 45) -
126114Advanced Seminar
Leitlinienseminar Bipolare und andere schwere psychische Störungen (Ulrike Zetsche)
Schedule: Di 10:00-12:00 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: KL 29/139; 14.05.: 017 (Modulbau) -
126256Lehrforschungsprojekt
Systematische Reviews und Meta-Analysen (Lars Schulze)
Schedule: Mo 03.06. 10:00-15:00, Mo 17.06. 10:00-15:00 (Class starts on: 2024-06-03)
Location: KL 29/139 Übungsraum (Habelschwerdter Allee 45) -
126258Lehrforschungsprojekt
Datenaufbereitung in R (Lars Schulze)
Schedule: Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-04-22)
Location: JK 25/130 (Habelschwerdter Allee 45) -
126259Lehrforschungsprojekt
Scientific Writing (Lars Schulze)
Schedule: Mo 01.07. 10:00-15:00, Mo 15.07. 10:00-15:00 (Class starts on: 2024-07-01)
Location: KL 29/139 Übungsraum (Habelschwerdter Allee 45) -
126363Colloquium
Research Colloquium (Herbert Scheithauer)
Schedule: zeitabhängiges online Kolloquium: Do 10-12 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: Online - zeitABhängig -
126370Internship
Occupational Internship (Claudia Crayen, Frederike Hennig, Katharina Beate Maria Schmidt, Gerion Spielberger, Nadine Stammel)
Schedule: -
Location: keine Angabe -
126565Internship
Praktikum Sozial-, Organisations- und Wirtschaftspsychologie (Claudia Crayen, Frederike Hennig, Katharina Beate Maria Schmidt, Gerion Spielberger, Nadine Stammel)
Schedule: -
Location: keine Angabe -
127011Seminar
Cognitive Neuroscience: Memory, Emotion, Language and Consciousness - Seminar II (Timo Torsten Schmidt)
Schedule: Di 10:00-11:30 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: JK 25/021f Übungsraum (Habelschwerdter Allee 45) -
127021Practice seminar
Cognitive Neuroscience: Research Practice - Übung II (Ryszard Auksztulewicz, Timo Torsten Schmidt)
Schedule: Di 12:30-14:00 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: JK 25/021f Übungsraum (Habelschwerdter Allee 45) -
127031Lab Seminar
Neurocognitive Methods and Data Analysis - Praxisseminar (Ryszard Auksztulewicz, Timo Torsten Schmidt)
Schedule: Mo 10:00-11:30 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: JK 25/021f Übungsraum (Habelschwerdter Allee 45) -
128013Seminar
(B) Einf. sonderpädagogische Diagnostik (Julia Schindler)
Schedule: Di 10:00-12:00 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: 006 Seminarraum (Fabeckstr. 35 ) -
128014Seminar
(B) Einf. sonderpädagogische Diagnostik (Julia Schindler)
Schedule: Di 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: 006 Seminarraum (Fabeckstr. 35 ) -
128015Seminar
(B) Einf. sonderpädagogische Diagnostik (Julia Schindler)
Schedule: Mo 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: Di, 16.04.2024 006 Seminarraum, ab Mo, 22.04. 009 Seminarraum -
128016Seminar
(B) Einf. sonderpädagogische Diagnostik (Julia Schindler)
Schedule: Mo 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: 006 Seminarraum (Fabeckstr. 35 ) -
128020Methods Tutorial
Forschungsmethoden Inklusion ISS/GYM (Christine Schipke)
Schedule: Blockseminar (Class starts on: 2024-09-17)
Location: 009 Seminarraum (Fabeckstr. 35 ) -
128021Methods Tutorial
Forschungsmethoden Inklusion ISS/GYM (Christine Schipke)
Schedule: Mo 16:00-18:00, Mi 14:00-18:00 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: 009 Seminarraum (Fabeckstr. 35 ) -
128022Methods Tutorial
Forschungsmethoden Inklusion ISS/GYM (Christine Schipke)
Schedule: Mo 16:00-18:00, Mi 14:00-18:00 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: 009 Seminarraum (Fabeckstr. 35 ) -
128051Lecture
(V II) Development of Learning (Gesa Schaadt)
Schedule: Di 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: Hs 1a Hörsaal (Habelschwerdter Allee 45) -
128072Seminar
(Seminar B) Social and Emotional Development (Isabell Schuster)
Schedule: Blockseminar (Class starts on: 2024-05-24)
Location: 010 Seminarraum (Fabeckstr. 35 ) -
128073Seminar
(Seminar B) Social and Emotional Development (Isabell Schuster)
Schedule: Blockseminar (Class starts on: 2024-05-31)
Location: Fr 009 Seminarraum (Fabeckstr. 35 ), Sa 010 Seminarraum (Fabeckstr. 35 ), So 010 Seminarraum (Fabeckstr. 35 ) -
128074Seminar
(Seminar B) Social and Emotional Development (Isabell Schuster)
Schedule: Blockseminar (Class starts on: 2024-07-12)
Location: Fr 009 Seminarraum (Fabeckstr. 35 ), Di 006 Seminarraum (Fabeckstr. 35 ), Mi 006 Seminarraum (Fabeckstr. 3 5 ) -
128248Seminar
(S) Gutachtenerstellung "Schnellläuferkurs" (Linda Kuhr)
Schedule: Mo 14:00-18:00 (Class starts on: 2024-04-22)
Location: 010 Seminarraum (Fabeckstr. 35 ) -
128251Seminar
(S A) Spez. Meth. päd.-psych. Diagnostik (Gesa Schaadt)
Schedule: Di 10:00-12:00 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: 010 Seminarraum (Fabeckstr. 35 ) -
128252Seminar
(S A) Spez. Meth. päd.-psych. Diagnostik (Gesa Schaadt)
Schedule: Blockseminar (Class starts on: 2024-04-27)
Location: 010 Seminarraum (Fabeckstr. 35 ) -
128280Ringvorlesung
(RV) WM: Brtg. zur Schul- u. Unterr.entw (Toni Bauer)
Schedule: Do 16:00-18:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: 011 Seminarraum (Fabeckstr. 35 ) -
128281Seminar
(S) WM: Brtg. zur Schul- u. Unterr.entw. (Toni Bauer)
Schedule: Blockseminar (Class starts on: 2024-08-20)
Location: 009 Seminarraum (Fabeckstr. 35 ) -
128282Seminar
(S) WM: Brtg. zur Schul- u. Unterr.entw. (Katharina Diedrichs)
Schedule: Fr 14:00-18:00 (Class starts on: 2024-04-26)
Location: 006 Seminarraum (Fabeckstr. 35 ) -
128400Miscellaneous
Grundlagen der schulischen Inklusion (Toni Bauer)
Schedule: Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-04-16)
Location: 018 Seminarraum (Fabeckstr. 35) -
12911Seminar
(II) Demokratische Schulentwicklung (Dorothea Schütze)
Schedule: Fr 03.05. 09:30-16:30, Sa 04.05. 14:30-19:30 (Class starts on: 2024-05-03)
Location: JK 25/130 (Habelschwerdter Allee 45) -
12912Lecture
(V) Demokratische Schulentwicklung (Gernot Goldenbaum)
Schedule: Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-06-28)
Location: JK 25/130 (Habelschwerdter Allee 45) -
12913Seminar
(S) Demokratische Schulentwicklung (Roman Rüdiger)
Schedule: Fr 13.09. 14:30-19:30, Sa 14.09. 09:30-16:30 (Class starts on: 2024-09-13)
Location: JK 25/130 (Habelschwerdter Allee 45) -
12914Project Course
(S) Praxisprojekt: Schulentwicklung (Angelika Eikel)
Schedule: Fr 27.09. 14:30-19:30, Sa 28.09. 09:30-16:30 (Class starts on: 2024-09-27)
Location: JK 25/130 (Habelschwerdter Allee 45) -
12981Seminar
(S II) Moderne Geschichte der ZF (Elmar Schüll, Gerhard de Haan)
Schedule: Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-04-22)
Location: L 121 (Malteserstr. 74-100 L) -
12991Practice seminar
(I) Berufsprakt. Kompetenzentwicklung (Lars Gerhold, Christian Schoon)
Schedule: Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-06-03)
Location: L 121 (Malteserstr. 74-100 L) -
13050Advanced Seminar
Between Body Politics and Canon Law. Gender Perspectives on Medieval Divorce Conflicts (Felix Schaefer)
Schedule: Di 18:00-20:00 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: Online-ZeitABhängig -
13052Advanced Seminar
Where Three Worlds Meet. Sicily in the Middle Ages (Felix Schaefer)
Schedule: Fr 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-19)
Location: Online-ZeitABhängig -
13101Seminar
Reformation und Konfessionelles Zeitalter – ausgewählte Perspektiven (Alexander Schunka)
Schedule: Mi 10:00-12:00 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: A 336 Übungsraum (Koserstr. 20) -
13102Advanced Seminar
[Modulthema: Vorstellungswelten] Christentum und Islam in der Frühen Neuzeit: Kontakte und Austauschbeziehungen (Alexander Schunka)
Schedule: Mo 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: A 121 Übungsraum (Koserstr. 20) -
13108Advanced seminar
Mission und Kolonisation im frühneuzeitlichen Europa (Alexander Schunka)
Schedule: Mo 16:00-18:00 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: A 124 Übungsraum (Koserstr. 20) -
13109Colloquium
Forschungskolloquium zur frühneuzeitlichen Kultur- und Religionsgeschichte (Alexander Schunka)
Schedule: Do 18:00-20:00 (Class starts on: 2024-04-25)
Location: A 336 Übungsraum (Koserstr. 20) -
13112Methods Tutorial
Manuskript und Materialität: Einführung in die Paläographie der frühneuzeitlichen Epoche (Alexander Schunka)
Schedule: Di 16:00-18:00 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: A 125 Übungsraum (Koserstr. 20) -
13193Advanced seminar
The history of education in the Federal Republic of Germany as a history of conflict - sexual education and LGBTIQ* in West German schools since 1958 (Merlin Sophie Lilli Bootsmann)
Schedule: Mo 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: A 163 Übungsraum (Koserstr. 20) -
13193GIPAdvanced seminar
The history of education in the Federal Republic of Germany as a history of conflict - sexual education and LGBTIQ* in West German schools since 1958 (Merlin Sophie Lilli Bootsmann)
Schedule: Mo 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: A 163 Übungsraum (Koserstr. 20) -
13259Methods Tutorial
History Writing Course (Tobias Becker)
Schedule: Di 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: A 127 Übungsraum (Koserstr. 20) -
13301Seminar
Die Neue Frauenbewegung und ihr Verhältnis zur Gewalt (Ulrike Schaper)
Schedule: Do 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: A 163 Übungsraum (Koserstr. 20) -
13307Advanced seminar
Global Sisterhood?: Second Wave Feminism and its stance on colonialism, racism and the "Third World" (Ulrike Schaper)
Schedule: Fr 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-19)
Location: A 336 Übungsraum (Koserstr. 20) -
13307GIPAdvanced seminar
Global Sisterhood?: Second Wave Feminism and its stance on colonialism, racism and the "Third World" (Ulrike Schaper)
Schedule: Fr 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-19)
Location: A 336 Übungsraum (Koserstr. 20) -
13309Colloquium
MA GH Colloquium (part 1) (Ulrike Schaper)
Schedule: Mo 10:00-11:00 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: A 320 Übungsraum (Koserstr. 20) -
13309bColloquium
MA GH Colloquium (part 2) (Ulrike Schaper)
Schedule: Mo 11:00-12:00 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: A 320 Übungsraum (Koserstr. 20) -
13314Seminar
Questions in (Global) History (Frederik Schröer)
Schedule: Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-04-15)
Location: A 121 Übungsraum (Koserstr. 20) -
13315Wahlveranstaltung
The Invention of Terror(ism): State Violence, Resistance, and Revolutions in Imperial France in the Long 19th Century (Daniel Schönpflug)
Schedule: Di 18:00-20:00 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: A 127 Übungsraum (Koserstr. 20) -
13326SeminarCancelled
The History Of Science, technology, Environment and Medicine in Latin America and the Carribean (Susanne Schmidt)
Schedule: Mi 16:00-18:00 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: HU -
13448S/HS (Seminar/Graduate Seminar)
Degenerate art in Schönhausen Castle – actors, exhibitions, activities (Meike Hoffmann)
Schedule: Do 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: A 127 Übungsraum (Koserstr. 20) -
13702Seminar
(S) Integrative working (Stefanie Schmidt)
Schedule: Mi 10:00-12:00 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: -1.2057 Seminarraum (UG); 17.7.24: Neues Museum Berlin -
13712Seminar
(S) Theory and Interpretation in Egyptian Archaeology (Stefanie Schmidt)
Schedule: Mo 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: 0.2001 Seminarraum (Fabeckstr. 23/25) -
13713Advanced seminar
(HS) Philology and Text Culture in Ancient Egypt (Stefanie Schmidt)
Schedule: Do 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: 0.2051 Seminarraum (Fabeckstr. 23/25) -
13801Seminar
Myth and Daily Life on Greek Vases in the Altes Museum (Agnes Schwarzmaier)
Schedule: Uhrzeit s.t.! (Class starts on: 2024-04-18)
Location: Im Alten Museum der SMB. -
13813-EUVMiscellaneous
Jewish Studies at Universität Potsdam (Prof. Dr. Kerstin Schoor)
Schedule: Di, 11-13 Uhr
Location: keine Angabe -
13814-EUVMiscellaneous
Jewish Studies at Universität Potsdam (Doris Maja Krüger)
Schedule: Mi, 11–13 Uhr
Location: keine Angabe -
13864aIntroductory Course
Finds, mud and corpses: Deposits and sacrificial sites from the Latène period, more recent pre-Roman Iron Age and the Imperial period. (Piotr Luczkiewicz)
Schedule: Fr 12:00-13:00 (Class starts on: 2024-04-19)
Location: 0.2001 Seminarraum (Fabeckstr. 23/25) -
13864bSeminar
Finds, mud and corpses: Deposits and sacrificial sites from the Latène period, more recent pre-Roman Iron Age and the Imperial period. (Piotr Luczkiewicz)
Schedule: Fr 13:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-19)
Location: 0.2001 Seminarraum (Fabeckstr. 23/25) -
13868aIntroductory Course
Over land and over water: means and routes of transport in prehistory (Elke Kaiser)
Schedule: Di 10:00-11:00 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: 0.2051 Seminarraum (Fabeckstr. 23/25) -
13868bSchulpraktikum
Over land and over water: means and routes of transport in prehistory (Elke Kaiser)
Schedule: Di 11:00-13:00 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: 0.2051 Seminarraum (Fabeckstr. 23/25) -
13870Seminar
130000 years of cultural history. The archaeological monument landscape of Brandenburg (Franz Schopper)
Schedule: Do 08:00-10:00 (Class starts on: 2024-04-25)
Location: 0.2001 Seminarraum (Fabeckstr. 23/25) -
13871AProject Seminar
Field archaeology (project seminar) (Thomas Schenk)
Schedule: Do 11:30-15:30 (Class starts on: 2024-04-25)
Location: HTW Berlin, Wilhelminenhofstraße 75A, 12459 Berlin -
13871BPraktische Übung
Practical course: Field archaeology (Thomas Schenk)
Schedule: Fr 08:00-17:15 (Class starts on: 2024-04-26)
Location: HTW Berlin, Wilhelminenhofstraße 75A, 12459 Berlin -
13873Colloquium
Between Robbery, Revisionism, and Restitution: The Ethnological Museum in the Humboldt Forum – Successfully Navigating the Legacy of Colonial History? (Tanja Schreiber)
Schedule: Blocktermine im Juli, Vorbesprechungstermin s. Lektion (Class starts on: 2024-04-19)
Location: 0.2002 Seminarraum (Fabeckstr. 23/25) -
13878Advanced seminar
From trowels to thrones. Approaching political power in archaeology. (Henny Piezonka, Tanja Schreiber)
Schedule: Mo 10:00-12:00 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: 0.2052 Seminarraum (Fabeckstr. 23/25) -
13879Project Seminar
Archeological Site management (Thomas Schenk)
Schedule: Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-04-25)
Location: HTW Berlin, Wilhelminenhofstraße 75A, 12459 Berlin -
13880Course
A neutral and objective exercise? Methods in archaeology and their political implications. (Henny Piezonka, Tanja Schreiber)
Schedule: Di 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: 0.2001 Seminarraum (Fabeckstr. 23/25) -
13912Seminar-style instruction
Preserving the Past: protecting cultural property in the international context (Julia Daitche)
Schedule: Do 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: 0.2052 Seminarraum (Fabeckstr. 23/25) -
13915Methods Tutorial
Stories of Life and Death. Narrative Writing as a Method in Near Eastern Funerary Archaeology (Valery Schlegel)
Schedule: Mi 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: 0.2052 Seminarraum (Fabeckstr. 23/25) -
13921Lecture
Behind the buiulding site fence: Re-descovering treasures of the Vorderasiatische Museum (Elisa Roßberger, Gösta Ingvar Gabriel)
Schedule: Di 18:00-20:00 (Class starts on: 2024-04-23)
Location: Hs 1b Hörsaal (Habelschwerdter Allee 45) -
14006Proseminar
AM: "Reformation or stagnation - Japan at the crossroads. Goodbye to the 'Era Showa'?" (Shogo Akagawa)
Schedule: Mo 12:00-14:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-04-15)
Location: 1.36 (Besprechungsraum) (Hittorfstr. 18) -
14129Project Seminar
Summer School (Eun-Jeung Lee)
Schedule: Termin wird noch bekannt gegeben (Class starts on: 2024-08-19)
Location: keine Angabe -
14219Proseminar
Nanjing, Beijing, Shanghai: The Chinese city in the 20th century. A cultural history (Ines Eben von Racknitz)
Schedule: Mi 16:00-18:00 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: 1.2051 -
14238Seminar
Justice and Law (Dagmar Schäfer)
Schedule: Do 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: K 25/11 (Habelschwerdter Allee 45) -
14242Seminar
China and International Institutions (Till Schöfer)
Schedule: Mi 16:00-18:00 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: 1.2058 -
14243Seminar
China and International Trade (Till Schöfer)
Schedule: Do 16:00-18:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: 1.2058 -
14246Seminar
Preparatory seminar for practical school studies in Chinese (Kathleen Wittek)
Schedule: Di 10:00-12:00 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: JK 25/138 (Habelschwerdter Allee 45) -
14302Lecture
Introduction to the research field "Islam in Europe“ (Schirin Amir-Moazami)
Schedule: Di 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: 1.2051 Seminarraum (Fabeckstr. 23/25) -
14308Lecture
Insights into the Profession: Islamic Studies (Schirin Amir-Moazami)
Schedule: Do 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: 1.2052 Seminarraum (Fabeckstr. 23/25) -
14316Colloquium
Islamic Studies - Research Topics: Islam in Europe (Schirin Amir-Moazami)
Schedule: Mi 16:00-18:00 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: 1.2052 Seminarraum (Fabeckstr. 23/25) -
14319Seminar
Minor affects. Affect, Democracy and Minority Questions (Schirin Amir-Moazami)
Schedule: Do 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: 0.3099B Seminarraum (Zugang von der L-Strasse) (Fabeckstr. 23/25) -
14319-BUASeminar
Minor affects. Affect, Democracy and Minority Questions (Schirin Amir-Moazami)
Schedule: Do 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: 0.3099B Seminarraum (Zugang von der L-Strasse) (Fabeckstr. 23/25) -
14320Practice seminar
Minor affects. Affect, Democracy and Minority Questions (Schirin Amir-Moazami)
Schedule: Do 16:00-18:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: 0.3099B Seminarraum (Zugang von der L-Strasse) (Fabeckstr. 23/25) -
14320-BUAPractice seminar
Minor affects. Affect, Democracy and Minority Questions (Schirin Amir-Moazami)
Schedule: Do 16:00-18:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: 0.3099B Seminarraum (Zugang von der L-Strasse) (Fabeckstr. 23/25) -
14352Seminar
Arab Traces in Germany (Ruben Schenzle)
Schedule: Mo 14:00-16:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-04-15)
Location: 1.2052 Seminarraum (Fabeckstr. 23/25) -
14663Seminar
Oracles, Dreams, and Divination in the Roman Empire (Emrys Bell-Schlatter)
Schedule: Mi 16:00-18:00 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: 2.2063 Seminarraum (Fabeckstr. 23/25) -
14890Practice seminar
Boost your learning strategies - Speedreading & Memory Techniques for students (Katrin Bringmann)
Schedule: Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-05-03)
Location: 0.2051 Seminarraum (Fabeckstr. 23/25) -
15040Lecture
Grundbegriff der Politischen Theorie (Cord Schmelzle)
Schedule: Di 12-14 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: HFB/D Hörsaal (Garystr. 35-37) -
15041Proseminar
Lektüreseminar Grundbegriffe der politischen Theorie (Cord Schmelzle)
Schedule: Mi 8-10 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: Ihnestr.22/UG 3 Seminarraum (Ihnestr. 22) -
15052Proseminar
Public Policy und Föderalismus in Deutschland (Johanna Schnabel)
Schedule: Mi 10-12 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: Garystr.55/105 Seminarraum (Garystr. 55) -
15053Proseminar
Finanz- und Haushaltspolitik in der Bundesrepublik – EU und globales Wirtschaftsumfeld als Treiber eines Policy-Wandels? (Henrik Scheller)
Schedule: Mo 18-20 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: Garystr.55/301 Seminarraum (Garystr. 55) -
15093Proseminar
Theorien der Internationalen Beziehungen (Gabriele Schlag)
Schedule: Do 12-14 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: Ihnestr.21/B Hörsaal (Ihnestr. 21) -
15120Lecture
Einführung in das politische System der Europäischen Union (Gabriele Schlag)
Schedule: Di 16-18 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: HFB/B Hörsaal (Garystr. 35-37) -
15127Proseminar
Außenpolitik der EU in Theorie & Praxis (Gabriele Schlag)
Schedule: Do 14-16 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: Ihnestr.21/A Hörsaal (Ihnestr. 21) -
15213Advanced seminar
Territorial Politics and Inequality (Johanna Schnabel)
Schedule: Do 10-12 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: Ihnestr.22/UG 3 Seminarraum (Ihnestr. 22) -
15221Advanced seminar
Entscheidung um die Demokratie - das Carl Schmitt Seminar (Philipp Lepenies)
Schedule: Mi 12-14 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: Garystr.55/B Seminarraum (Garystr. 55) -
15241Advanced seminar
Aesthetics and Ethics of Violence: visual representations in global politics (Gabriele Schlag)
Schedule: Mi 14-16 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: Garystr.55/C Seminarraum (Garystr. 55) -
15251Advanced seminar
Digitalpolitik im Mehrebenensystem der EU (Gabriele Schlag)
Schedule: Mi 16-18 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: Garystr.55/C Seminarraum (Garystr. 55) -
15331Advanced seminar
Demokratietheorien in der politischen Bildung (Hagen Schmitz)
Schedule: Mi 8-10 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: Ihnestr.22/UG 1 Seminarraum (Ihnestr. 22) -
15332Advanced seminar
Demokratietheorien als Gegenstand des Politikunterrichts (Hagen Schmitz)
Schedule: Mi 10-12 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: Ihnestr.22/UG 2 Seminarraum (Ihnestr. 22) -
15335Advanced seminar
Kritische politische Bildung (Hagen Schmitz)
Schedule: Di 8-10 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: Ihnestr.22/UG 3 Seminarraum (Ihnestr. 22) -
15336Advanced seminar
Kritische Theorie des Antisemitismus - eine Grundlage für die politische Bildung? (Hagen Schmitz)
Schedule: Di 10-12 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: Ihnestr.22/G Hörsaal (Ihnestr. 22) -
15423Seminar
Ökologie in der politischen Philosophie und Theorie (Maurice Schuhmann)
Schedule: Mo 10-12 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: Garystr.55/B Seminarraum (Garystr. 55) -
15431Seminar
Moralisierung der Politik – Politisierung der Moral (Cord Schmelzle)
Schedule: Mo 16-18 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: Garystr.55/302a Seminarraum (Garystr. 55) -
15432Seminar
Aktuelle Kontroversen der Demokratietheorie (Cord Schmelzle)
Schedule: Mo 12-14 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: Garystr.55/B Seminarraum (Garystr. 55) -
15501Seminar
Was ich schon immer mal lesen wollte: Theoretische Perspektiven jenseits der "alten weißen Männer" (Lektürekurs) (Bettina Engels)
Schedule: Do 12-14 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: Ihnestr.21/A Hörsaal (Ihnestr. 21) -
15_WS_1171Project
„Zurück zu den Wurzeln? Aufwertung von Eigentlichkeit, Essenzialität und Authentizität“ (Christian von Scheve)
Schedule: Do 09:00-18:00 (Class starts on: 2024-07-11)
Location: HFB/K I Konferenzraum (Garystr. 35-37) -
16060Seminar
Schopenhauer and Nietzsche (Mihnea Chiujdea)
Schedule: Di 16:00-18:00 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: Habel 30\Vortragsraum (Habelschwerdter Allee 30) -
16060gSeminar
Schopenhauer and Nietzsche (Mihnea Chiujdea)
Schedule: Di 16:00-18:00 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: Habel 30\Vortragsraum (Habelschwerdter Allee 30) -
16061Seminar
Causation and Grounding (Nathaniel Jacob Baron-Schmitt Tyler Collins)
Schedule: Fr 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-26)
Location: Habel 30\Vortragsraum (Habelschwerdter Allee 30) -
16061gSeminar
Causation and Grounding (Nathaniel Jacob Baron-Schmitt Tyler Collins)
Schedule: Nathaniel Baron-Schmitt und Tyler Collins (Class starts on: 2024-04-26)
Location: Habel 30\Vortragsraum (Habelschwerdter Allee 30) -
16098Wahlveranstaltung
Unterstützung beim Verfassen schriftlicher Arbeiten (Miguel Hoeltje)
Schedule: Mo 15.04. 09:00-10:00, Mo 22.04. 09:00-10:00 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: Habel 30\SER 1 Seminarraum (Habelschwerdter Allee 30) -
16099Wahlveranstaltung
Unterstützung beim Verfassen schriftlicher Arbeiten (Federica Gregoratto)
Schedule: Mo 15.04. 10:00-11:00, Mo 22.04. 10:00-11:00 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: Habel 30\Vortragsraum (Habelschwerdter Allee 30) -
16150Seminar
Schulpraktische Studien: Vorbereitungsseminar für das Praxissemester (Daniel Austerfield)
Schedule: Do 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: Habel 30\Vortragsraum (Habelschwerdter Allee 30) -
16151Seminar
Schulpraktische Studien: Vorbereitungsseminar für das Praxissemester (Edgar Caspari)
Schedule: Mi 16:00-18:00 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: Habel 30\Vortragsraum (Habelschwerdter Allee 30) -
16218Research Seminar
Aristoteles' Nikomachische Ethik (Arbogast Schmitt)
Schedule: Blockseminar: 1. Woche nach dem SoSe (22.07-26.07.24) 22.07.24, Mo: 10-12 Uhr, 14-17:30 Uhr 23.07.24, Di: 10-12 Uhr, 14-17:30 Uhr 24.07.24, Mi: 10-12 Uhr, 14-17:30 Uhr 25.07.24, Do: 10-12 Uhr, 14-17:30 Uhr 26.07.24, Fr: 9-13 Uhr (Class starts on: 2024-07-22)
Location: JK 27/106 (Habelschwerdter Allee 45) -
16242ColloquiumCancelled
Lateinisch-griechische Intertextualität (Gerson Schade)
Schedule: Mo 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: KL 29/239 Übungsraum (Habelschwerdter Allee 45) -
16262Seminar
Unterrichtseinstiege und -ausstiege: Zu den Schaltstellen in der Planung ... (Hans-Joachim Häger)
Schedule: Fr 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-19)
Location: HU, Unter den Linden 6, Raum 3053 -
16294Language Course
Sprache in Wort und Schrift II (Evangelia Kanakoudi-Wisniewski)
Schedule: Di 08:00-10:00 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: J 23/16 Übungsraum (Habelschwerdter Allee 45) -
16312Language Course
Sprache in Wort und Schrift IV (Marco Hillemann)
Schedule: Fr 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-19)
Location: K 29/204 (Habelschwerdter Allee 45) -
16420Seminar
Feldforschung – Literaturwissenschaft ohne Lesen? (Andreas Schmid)
Schedule: Fr 10:00-12:00 (Class starts on: 2024-04-19)
Location: J 32/102 (Habelschwerdter Allee 45) -
16432Advanced Seminar
Julia Kristevas Intertextualitäten. Annäherungen an ihr theoretisches und literarisches Werk (Henrike Schmidt)
Schedule: Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-04-25)
Location: JK 27/106 Einführung: Do, 25.4. 16-18; Block I: Fr, 31.5. 12-18; Sa 1.6. 10-18; Block II: Fr 5.7. 12-18; Sa 6.7. 10-18; -
16432gSeminar
Julia Kristevas Intertextualitäten. Annäherungen an ihr theoretisches und literarisches Werk (Henrike Schmidt)
Schedule: Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-04-25)
Location: JK 27/106 Einführung: Do, 25.4. 16-18; Block I: Fr, 31.5. 12-18; Sa 1.6. 10-18; Block II: Fr 5.7. 12-18; Sa 6.7. 10-18; -
16605Seminar
Einführung Neuere deutsche Literatur (Bastian Schlüter)
Schedule: Fr 08:30-10:00 (Class starts on: 2024-04-19)
Location: JK 28/112 (Habelschwerdter Allee 45) -
16634Seminar
Nibelungenlied (Ralf Schlechtweg-Jahn)
Schedule: Mo 14:00-18:00 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: KL 29/111 (Habelschwerdter Allee 45) -
16635Seminar
Hartmann von Aue: Erec (Ralf Schlechtweg-Jahn)
Schedule: Di 14:00-18:00 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: KL 29/111 (Habelschwerdter Allee 45) -
16635xSeminar
Hartmann von Aue: Erec (Ralf Schlechtweg-Jahn)
Schedule: Di 14:00-18:00 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: KL 29/111 (Habelschwerdter Allee 45) -
16649Seminar
Sekundenstil. Prosa und Dramatik des Naturalismus (Bastian Schlüter)
Schedule: Do 10:00-12:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: JK 29/124 (Habelschwerdter Allee 45) -
16649gSeminar
Sekundenstil. Prosa und Dramatik des Naturalismus (Bastian Schlüter)
Schedule: Do 10:00-12:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: JK 29/124 (Habelschwerdter Allee 45) -
16650Seminar
Dichtung von Dichterinnen: Von Sibylla Schwarz bis Ann Cotton (Antonia Eder)
Schedule: Di 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-23)
Location: JK 29/124 (Habelschwerdter Allee 45) -
16650gSeminar
Dichtung von Dichterinnen: Von Sibylla Schwarz bis Ann Cotton (Antonia Eder)
Schedule: Di 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-23)
Location: JK 29/124 (Habelschwerdter Allee 45) -
16686Advanced Seminar
Die Kunst des Scheiterns. Von ungeschriebenen Büchern und erfundenen AutorInnen (Jutta Müller-Tamm)
Schedule: Do 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: JK 31/102 (Habelschwerdter Allee 45) -
16686aSeminar
Die Kunst des Scheiterns. Von ungeschriebenen Büchern und erfundenen AutorInnen (Jutta Müller-Tamm)
Schedule: Raum JK 31/102, siehe Lehrveranstaltung 16686. (Class starts on: 2024-04-18)
Location: JK 31/102 (Habelschwerdter Allee 45) -
16687Advanced Seminar
Adoleszenzromane (Bastian Schlüter)
Schedule: Di 16:00-18:00 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: JK 31/101 (Habelschwerdter Allee 45) -
16696Advanced Seminar
Rassismus im Mittelalter? (Ralf Schlechtweg-Jahn)
Schedule: Do 16:00-18:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: JK 29/124 (Habelschwerdter Allee 45) -
16696gSeminar
Rassismus im Mittelalter? (Ralf Schlechtweg-Jahn)
Schedule: Do 16:00-18:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: JK 29/124 (Habelschwerdter Allee 45) -
16697Practice seminar
Der Stricker: Pfaffe Âmis (Ralf Schlechtweg-Jahn)
Schedule: Do 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: JK 31/101 (Habelschwerdter Allee 45) -
16702Advanced Seminar
Die Syntax-Pragmatik-Schnittstelle (Antonios Tsiknakis)
Schedule: Do 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: JK 29/118 (Habelschwerdter Allee 45) -
16703Practice seminar
Die Syntax-Pragmatik-Schnittstelle (Antonios Tsiknakis)
Schedule: Do 16:00-18:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: JK 29/118 (Habelschwerdter Allee 45) -
16711Advanced seminar
Gerechtigkeitssinn und Widerstandsdrang bei Schiller und Kleist (Sophie König)
Schedule: Di 10:00-12:00 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: JK 31/124 (Habelschwerdter Allee 45) -
16711cAdvanced seminar
Gerechtigkeitssinn und Widerstandsdrang bei Schiller und Kleist (Sophie König)
Schedule: Di 10:00-12:00 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: JK 31/124 (Habelschwerdter Allee 45) -
16716Advanced seminar
Sibylla Schwarz und die europäische Barockliteratur (Kai Bremer)
Schedule: Do 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: JK 31/102 (Habelschwerdter Allee 45) -
16716cAdvanced seminar
Sibylla Schwarz und die europäische Barockliteratur (Kai Bremer)
Schedule: Do 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: JK 31/102 (Habelschwerdter Allee 45) -
16751Seminar
Natur schreiben - Neue Konzeptualisierungen von Mensch und Natur in der Gegenwart. Angewandte und literaturwissenschaftliche Perspektiven (Mareen van Marwyck)
Schedule: Mo 12:00-14:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-04-15)
Location: K 31/102 Übungsraum (Habelschwerdter Allee 45) -
16751cSeminar
Natur schreiben - Neue Konzeptualisierungen von Mensch und Natur in der Gegenwart. Angewandte und literaturwissenschaftliche Perspektiven (Mareen van Marwyck)
Schedule: Mo 12:00-14:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-04-15)
Location: K 31/102 Übungsraum (Habelschwerdter Allee 45) -
16752Lab Seminar
Was ist und zu welchem Ende schreibt man ein Sachbuch? (Franziska Günther)
Schedule: Do 16:00-20:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-04-18)
Location: KL 29/237 Übungsraum (Habelschwerdter Allee 45) -
16754Seminar
Kreatives Schreiben und Lektorat (Julia Kandzora)
Schedule: Mi 10:00-14:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-04-17)
Location: K 31/102 -
16755Seminar
Kreatives Schreiben und Lektorat (Julia Kandzora)
Schedule: Do 10:00-14:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-04-18)
Location: KL 29/137 Übungsraum (Habelschwerdter Allee 45) -
16756Seminar
Vom Bücher kaufen und verkaufen. Eine Praxiserkundung mit Schwerpunkt Vertrieb und Marketing im Verlag (Dagmar Boeck-Siebenhaar)
Schedule: Do 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: KL 29/235 Übungsraum (Habelschwerdter Allee 45) -
16763Seminar
Klassenverhältnisse erzählen: autosoziobiographisches Schreiben (Johanna Bundschuh-van Duikeren, Marie Jacquier, Peter Löffelbein)
Schedule: Di 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: JK 31/102 (Habelschwerdter Allee 45) -
16764Seminar
Klassenverhältnisse erzählen: autosoziobiographisches Schreiben (Johanna Bundschuh-van Duikeren, Marie Jacquier, Peter Löffelbein)
Schedule: Di 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: K 31/102 Übungsraum (Habelschwerdter Allee 45) -
16770Seminar
Und was kommt danach? Alternative Archive der Gegenwartslyrik (Lea Schneider)
Schedule: Mo 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: KL 29/237 Übungsraum (Habelschwerdter Allee 45) -
16770aAdvanced seminar
Und was kommt danach? Alternative Archive der Gegenwartslyrik (Lea Schneider)
Schedule: Raum siehe LV 16770 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: KL 29/237 Übungsraum (Habelschwerdter Allee 45) -
16819Practice seminar
Schreibwerkstatt (Truus De Wilde)
Schedule: Mo 08:00-10:00 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: JK 31/227 (Habelschwerdter Allee 45) -
16831Seminar
Linguistische Grundlagen der Zweit- und Fremdspracherwerbsforschung (Barbara Schirakowski)
Schedule: Mi 14:00-16:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-04-17)
Location: JK 31/227 (Habelschwerdter Allee 45) -
16905Seminar
Musikkultur in Deutschland von Schlager bis Techno (Annika Becker)
Schedule: Fr 10:00-12:00 (Class starts on: 2024-04-19)
Location: JK 28/112 (Habelschwerdter Allee 45) -
16915Seminar
Reading the city (Susanne Scharnowski)
Schedule: Mo 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: JK 27/106 (Habelschwerdter Allee 45) -
16918Seminar
Saviour of mankind or "mad, bad, and dangerous"? Science in fiction, culture, and society (Susanne Scharnowski)
Schedule: Mi 16:00-18:00 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: JK 29/118 (Habelschwerdter Allee 45) -
16925Seminar
Green Germany (Susanne Scharnowski)
Schedule: Mo 10:00-12:00 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: JK 31/101 (Habelschwerdter Allee 45) -
16927Practice seminar
Reading Berlin: Berlin from inside and outside (Susanne Scharnowski)
Schedule: Mi 10:00-12:00 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: KL 29/137 Übungsraum (Habelschwerdter Allee 45) -
16957Seminar
Textkompetenz: Schreibprozess und Textsortenkompetenz (Ruven Stahns)
Schedule: Do 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: K 23/21 (Habelschwerdter Allee 45) -
16968Advanced seminar
Lit. u. audiovisuelle Werke d. 20./21. Jh: Medienwechsel zwischen Film und Schrift (Franz Kröber)
Schedule: Mi 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: JK 31/101 (Habelschwerdter Allee 45) -
17005Proseminar
Sprachwandel in der Romania (Barbara Schirakowski)
Schedule: Do 08:00-10:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-04-18)
Location: JK 31/227 (Habelschwerdter Allee 45) -
17012Lecture
Transformationen der französischen Literatur (Ulrike Schneider)
Schedule: Do 14:00-16:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-04-18)
Location: J 32/102 (Habelschwerdter Allee 45) -
17020Advanced seminar
Literarische Tagebücher (Ulrike Schneider)
Schedule: Mi 16:00-18:00 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: J 30/109 (Habelschwerdter Allee 45) -
17024Advanced seminar
Eugénie Grandet, intertextuell & intermedial (Ulrike Schneider)
Schedule: Mi 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: KL 29/139 Übungsraum (Habelschwerdter Allee 45) -
17031Basic Course
Einführung in die Didaktik der roman. Sprachen (Ludger Schiffler)
Schedule: Mi 16:00-18:00 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: JK 31/125 (Habelschwerdter Allee 45) -
17052Proseminar
Triest und seine Literatur (Linda Schmidt)
Schedule: Di 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: KL 29/110 (Habelschwerdter Allee 45) -
17132Practice seminar
Werkstatt wissenschaftliches Schreiben (Paolo Brusa)
Schedule: Di 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: JK 27/106 (Habelschwerdter Allee 45) -
17133Colloquium
Colloquium (Ulrike Schneider)
Schedule: Do 18:00-20:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-04-18)
Location: JK 31/124 (Habelschwerdter Allee 45) -
17200Lecture
DaZ/SB (Schwerpunkt Grundschullehramt) (Heike Baake)
Schedule: Do 08:30-10:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: Hs 1b Hörsaal (Habelschwerdter Allee 45) -
17204Seminar
DaZ/SB (Schwerpunkt Grundschullehramt) 1 (Heike Baake)
Schedule: Mo 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-29)
Location: K 23/21 (Habelschwerdter Allee 45) -
17205Seminar
DaZ/SB (Schwerpunkt Grundschullehramt) 2 (Heike Baake)
Schedule: Mo 12:00-14:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-04-22)
Location: K 23/21 (Habelschwerdter Allee 45) -
17206Seminar
DaZ/SB (Schwerpunkt Grundschullehramt) 3 (Heike Baake)
Schedule: Mo 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-29)
Location: K 23/21 (Habelschwerdter Allee 45) -
17207Seminar
DaZ/SB (Schwerpunkt Grundschullehramt) 4 (Heike Baake)
Schedule: Mo 14:00-16:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-04-22)
Location: K 23/21 (Habelschwerdter Allee 45) -
17208Seminar
DaZ/SB (Schwerpunkt Grundschullehramt) 5 (Heike Baake)
Schedule: Di 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-30)
Location: JK 29/124 (Habelschwerdter Allee 45) -
17209Seminar
DaZ/SB (Schwerpunkt Grundschullehramt) 6 (Heike Baake)
Schedule: Di 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-23)
Location: JK 29/124 (Habelschwerdter Allee 45) -
17210Seminar
DaZ/SB (Schwerpunkt Grundschullehramt) 7 (Heike Baake)
Schedule: Di 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-30)
Location: K 23/21 (Habelschwerdter Allee 45) -
17211Seminar
DaZ/SB (Schwerpunkt Grundschullehramt) 8 (Heike Baake)
Schedule: Di 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-23)
Location: K 23/21 (Habelschwerdter Allee 45) -
17212Seminar
DaZ/SB (Schwerpunkt Grundschullehramt) 9 (Heike Baake)
Schedule: Do 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-05-02)
Location: KL 32/102 Übungsraum (Habelschwerdter Allee 45) -
17213Seminar
DaZ/SB (Schwerpunkt Grundschullehramt) 10 (Heike Baake)
Schedule: Do 12:00-14:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-04-25)
Location: KL 32/102 Übungsraum (Habelschwerdter Allee 45) -
17214Seminar
DaZ/SB (Schwerpunkt Grundschullehramt) 11 (Barbara Krischer)
Schedule: Mo 16:00-18:00 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: K 23/21 (Habelschwerdter Allee 45) -
17215Seminar
DaZ/SB (Schwerpunkt Grundschullehramt) 12 (Barbara Krischer)
Schedule: Mo 16:00-18:00 (Class starts on: 2024-04-22)
Location: K 23/21 (Habelschwerdter Allee 45) -
17319Proseminar
PS-Surveying English Literatures: World Texts (Jordan Schnee)
Schedule: Fr 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-19)
Location: KL 29/208 Übungsraum (Habelschwerdter Allee 45) -
17356Advanced Seminar
S-Lit. Stud.: Periods-Genres-Concepts: The Bountiful Constraint (Jordan Schnee)
Schedule: Do 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: KL 29/207 Übungsraum (Habelschwerdter Allee 45) -
17357Advanced Seminar
S-Lit. Stud.: Periods-Genres-Concepts: Fantasy, Fairies and Nonsense (Susanne Schmid)
Schedule: Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-05-11)
Location: KL 29/139 Übungsraum (Habelschwerdter Allee 45) -
17361Lecture
V-Culture-Gender-Media: Theorizing Gender (Sabine Schülting)
Schedule: Di 16:00-18:00 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: Hs 1b Hörsaal (Habelschwerdter Allee 45) -
17362Advanced Seminar
S-Culture-Gender-Media: Jews and Jewishness in Contemporary Britain (Sabine Schülting)
Schedule: Mi 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: KL 32/202 Übungsraum (Habelschwerdter Allee 45) -
17387Advanced seminar
HS-Negotiating Gender: Gender in Contemporary Shakespeare Productions and Adaptions (Sabine Schülting)
Schedule: Di 10:00-12:00 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: KL 29/110 (Habelschwerdter Allee 45) -
17387aSeminar
HS-Negotiating Gender: Gender in Contemporary Shakespeare Productions and Adaptions (Sabine Schülting)
Schedule: Raum KL 29/110, siehe Lehrveranstaltung 17387. (Class starts on: 2024-04-16)
Location: KL 29/110 (Habelschwerdter Allee 45) -
17388Methods Tutorial
MÜ-Negotiating Gender: Shakespeare and Gender (Sabine Schülting)
Schedule: Do 10:00-12:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: KL 29/110 (Habelschwerdter Allee 45) -
17413Colloquium
Englische Philologie Colloquien: Research Seminar (Sabine Schülting)
Schedule: Mi 18:00-20:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-04-17)
Location: K 29/204 (Habelschwerdter Allee 45) -
17475Proseminar
Förderung der Sprechfähigkeit - Schwerpunkt ISS/GYM (Leonie Fuchs)
Schedule: Fr 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-19)
Location: JK 29/118 (Habelschwerdter Allee 45) -
17478Seminar
Digital Tools - Schwerpunkt ISS/GYM/GS (Christian Ludwig)
Schedule: Mo 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: JK 31/124 (Habelschwerdter Allee 45) -
17483Seminar
(S) F1: Schulprakt. Studien Englisch Vorbereitungsseminar (Christian Ludwig)
Schedule: Mi 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: JK 27/106 (Habelschwerdter Allee 45) -
17484Seminar
(S) F1: Schulprakt. Studien Englisch: Vorbereitungsseminar (Katrin Harder)
Schedule: Mo 10:00-12:00 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: KL 29/207 Übungsraum (Habelschwerdter Allee 45) -
17485Seminar
(S) F1: Schulprakt. Studien Englisch: Vorbereitungsseminar (Leonie Fuchs)
Schedule: Fr 10:00-12:00 (Class starts on: 2024-04-19)
Location: J 30/109 (Habelschwerdter Allee 45) -
17523Seminar
Weibliche* Körper (Jenny Schrödl)
Schedule: Mi 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: SR IV Seminarraum (Grunewaldstr. 35) -
17523gSeminar
Weibliche* Körper (Jenny Schrödl)
Schedule: Mi 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: SR IV Seminarraum (Grunewaldstr. 35) -
17526Seminar
Drag (Jenny Schrödl)
Schedule: Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-04-18)
Location: SR I Seminarraum (Grunewaldstr. 35) -
17526gSeminar
Drag (Jenny Schrödl)
Schedule: Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-04-18)
Location: SR I Seminarraum (Grunewaldstr. 35) -
17528Seminar
„Die ganze Welt ist eine Bühne“: Komödianten-Figuren und Sein-Schein-Problematik in Werken von Shakespeare (Swetlana Lukanitschewa)
Schedule: Fr 10:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-19)
Location: SR IV Seminarraum (Grunewaldstr. 35) -
17528gSeminar
„Die ganze Welt ist eine Bühne“: Komödianten-Figuren und Sein-Schein-Problematik in Werken von Shakespeare (Swetlana Lukanitschewa)
Schedule: Fr 10:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-19)
Location: SR IV Seminarraum (Grunewaldstr. 35) -
17583Practice seminar
Ethics: Important Texts for Dance Scholars (Lucia Ruprecht)
Schedule: Mo 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: SR IV Seminarraum (Grunewaldstr. 35) -
17595Colloquium
Colloquium für Masterstudierende und Promovierende (Jenny Schrödl)
Schedule: Do 10:00-12:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: 103 Sitzungsraum (Grunewaldstr. 35) -
17631Seminar
Framing: Schauanordnungen und Dispositive des Films (Sabine Nessel)
Schedule: Mo 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: SR III Seminarraum (Grunewaldstr. 35) -
19202801Lecture
Analysis I (Isabelle Schneider)
Schedule: Di 10:00-12:00, Do 10:00-12:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-04-16)
Location: T9/Gr. Hörsaal (Takustr. 9) -
19202802Practice seminar
Tutorial: Analysis I (Isabelle Schneider)
Schedule: Di 14:00-16:00, Mi 10:00-12:00, Mi 14:00-16:00, Do 08:00-10:00 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: A6/SR 025/026 Seminarraum (Arnimallee 6) -
19202841Zentralübung
Large tutorial for Analysis I (Isabelle Schneider)
Schedule: Mo 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-22)
Location: KöLu24-26/SR 006 Neuro/Mathe (Königin-Luise-Str. 24 / 26) -
19206401LectureCancelled
Numerics IV: Modeling, Simulation, and Optimization (Christof Schütte, Stefanie Winkelmann)
Schedule: Di 10:00-12:00 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: keine Angabe -
19206402Practice seminarCancelled
Practice seminar for Advanced Module: Numerics IV (Christof Schütte, Stefanie Winkelmann)
Schedule: Fr 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-19)
Location: A7/SR 031 (Arnimallee 7) -
19210016Research Seminar
Research Seminar Complex Analysis (Alexander Schmitt)
Schedule: Di 16:00-18:00 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: A3/SR 120 (Arnimallee 3-5) -
19211014Advanced graduate seminar
Advanced Seminar Nonlinear Dynamics (Bernold Fiedler, Isabelle Schneider)
Schedule: Di 14:00-18:00 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: A7/SR 140 Seminarraum (Hinterhaus) (Arnimallee 7) -
19211901Lecture
Computer-oriented Mathematics II (Claudia Schillings)
Schedule: Fr 12:00-14:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-04-19)
Location: T9/Gr. Hörsaal (Takustr. 9) -
19211902Practice seminar
Practice seminar for Computer-oriented Mathematics II (Claudia Schillings)
Schedule: Di 08:00-10:00, Di 16:00-18:00, Mi 16:00-18:00, Do 08:00-10:00, Fr 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: A3/ 024 Seminarraum (Arnimallee 3-5) -
19211941Zentralübung
Practice seminar for Computer-oriented Mathematics II (Claudia Schillings)
Schedule: Mi 10:00-12:00 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: A3/Hs 001 Hörsaal (Arnimallee 3-5) -
19212801Lecture
Theory of Functions (Alexander Schmitt)
Schedule: Mo 08:00-10:00, Mi 08:00-10:00 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: A3/Hs 001 Hörsaal (Arnimallee 3-5) -
19214501Lecture
Basic Module: Algebra II (Alexander Schmitt)
Schedule: Mo 12:00-14:00, Mo 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: A6/SR 031 Seminarraum (Arnimallee 6) -
19223901Lecture
Uncertainty Quantification & Inverse Problems (Claudia Schillings)
Schedule: Mo 10:00-12:00 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: A3/SR 115 (Arnimallee 3-5) -
19223902Practice seminar
Übung zu UQ & Inverse Problems (Claudia Schillings)
Schedule: Mo 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: A3/SR 115 (Arnimallee 3-5) -
19225501Lecture
Professional Mathematical Knowledge for Primary School Teachers II (Jan-Hendrik de Wiljes, Christine Scharlach)
Schedule: Do 10:00-12:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: Do Hs A (Raum B.006, 200 Pl.) (Arnimallee 22), Do Hs B (Raum B.004, 100 Pl.) (Arnimallee 22) -
19225502Practice seminar
Practice seminar for Professional Mathematical Knowledge for Primary School Teachers II (Ulrike Bücking)
Schedule: Mo 12:00-14:00, Mo 14:00-16:00, Di 08:00-10:00, Di 10:00-12:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-04-09)
Location: A6/SR 025/026 Seminarraum (Arnimallee 6) -
19225541Zentralübung
Large tutorial for Professional Mathematical Knowledge for Primary School Teachers II (Christine Scharlach)
Schedule: Mo 10:00-12:00, Do 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: Mo A6/SR 031 Seminarraum (Arnimallee 6), Do A3/Hs 001 Hörsaal (Arnimallee 3-5), Do T9/051 Seminarraum (Takustr. 9) -
19227611Seminar
Seminar Uncertainty Quantification & Inverse Problems (Claudia Schillings)
Schedule: Fr 10:00-12:00 (Class starts on: 2024-04-19)
Location: 1.1.26 Seminarraum E1 (Arnimallee 14) -
19230215Advanced seminar
Mathematics Education - Selected Topics (Thorsten Scheiner)
Schedule: So Sa 10:00-18:00 (Class starts on: 2024-05-31)
Location: A3/019 Seminarraum (Arnimallee 3-5) -
19230615Advanced seminar
Mathematics Education - Development, Evaluation and Research (Thorsten Scheiner)
Schedule: So Sa 10:00-18:00 (Class starts on: 2024-07-19)
Location: A3/019 Seminarraum (Arnimallee 3-5) -
19231011Seminar
Practical Teaching Studies in Mathematics - Preparatory Seminar (Alexandra Rezmer)
Schedule: Mo 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: A3/ 024 Seminarraum (Arnimallee 3-5) -
19231111Seminar
Practical Teaching Studies in Mathematics - Preparatory Seminar (Alexandra Rezmer)
Schedule: Do 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: A3/ 024 Seminarraum (Arnimallee 3-5) -
19231211Seminar
Practical Teaching Studies in Mathematics - Preparatory Seminar (Alexandra Rezmer)
Schedule: Do 08:00-10:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: A3/ 024 Seminarraum (Arnimallee 3-5) -
19236220Course
Mathematical Pupil Society (7th grade) (Kerstin Hanff)
Schedule: Di 16:00-18:00 (Class starts on: 2024-04-09)
Location: A6/SR 007/008 Seminarraum (Arnimallee 6) -
19236320Course
Mathematical Pupil Society (8th grade) (Nils Heumann)
Schedule: Mo 16:00-18:00 (Class starts on: 2024-04-08)
Location: A6/SR 032 Seminarraum (Arnimallee 6) -
19236420Course
Mathematical School Society (9th grade) (Felix Funk)
Schedule: Mi 16:00-18:00 (Class starts on: 2024-04-10)
Location: keine Angabe -
19236520Course
Mathematical Pupil Society (10th grade) (N.N.)
Schedule: Di 16:00-18:00 (Class starts on: 2024-04-09)
Location: A3/SR 115 (Arnimallee 3-5) -
19238601Lecture
Professional Mathematical Knowledge for Primary School Teachers I.1 (Ulrike Bücking)
Schedule: Di 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: Di Gr. Hörsaal (Raum B.001) (Arnimallee 22), Di Hs A (Raum B.006, 200 Pl.) (Arnimallee 22) -
19238602Practice seminar
Practice seminar for Professional Mathematical Knowledge for Primary School Teachers I.1 (Ulrike Bücking, Lara Gayer, Wiebke Neumann, Maren-Wanda Wolf)
Schedule: Do 14:00-16:00, Do 16:00-18:00, Fr 10:00-12:00, Fr 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: A6/SR 007/008 Seminarraum (Arnimallee 6) -
19238641Zentralübung
Large tutorial for Professional Mathematical Knowledge for Primary School Teachers I.1 (Ulrike Bücking, Lara Gayer)
Schedule: Mi 10:00-12:00, Mi 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: HFB/C Hörsaal (Garystr. 35-37) -
19239911Seminar
Nonlinear Dynamics (Bernold Fiedler, Isabelle Schneider)
Schedule: Do 14:00-16:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-04-18)
Location: A7/SR 140 Seminarraum (Hinterhaus) (Arnimallee 7) -
19245420Course
Mathematical Pupil Society (12th grade) (Maik Pickl)
Schedule: Mi 16:00-18:00 (Class starts on: 2024-04-10)
Location: A6/SR 007/008 Seminarraum (Arnimallee 6) -
19246816Research Seminar
Research Seminar Numerical Analysis of stochastic and deterministic partial differential equations (Claudia Schillings)
Schedule: Do 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: A7/SR 140 Seminarraum (Hinterhaus) (Arnimallee 7) -
19247620Course
Mathematics Teacher Training Course 13 (Ralph-Hardo Schulz, Gabriella Artisi, Karin Bergmann, Sabine Giese, Brigitte Lutz-Westphal, Hans-Joachim von Höhne)
Schedule: Di 12:00-17:30, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-04-09)
Location: KöLu24-26/SR 006 Neuro/Mathe (Königin-Luise-Str. 24 / 26) -
19303901Lecture
Mobile Communications (Jochen Schiller)
Schedule: Mi 10:00-12:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-04-17)
Location: T9/SR 005 Übungsraum (Takustr. 9) -
19307201Lecture
Basics of Data Protection Law (Philip Scholz)
Schedule: Mi 16:00-18:00 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: T9/051 Seminarraum (Takustr. 9) -
19307202Practice seminar
Practice seminar for Data Privacy (Philip Scholz)
Schedule: Mi 18:00-19:00 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: T9/053 Seminarraum (Takustr. 9) -
19314911Seminar
"Schulpraktische Studien" in Teaching Computer Science: Introductory Seminar (Ralf Romeike)
Schedule: Mi 10:00-12:00 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: KöLu24-26/SR 016 (vorrang Schülerlabor) (Königin-Luise-Str. 24 / 26) -
19318716Research Seminar
Research Seminar: Research Meeting Computer Systems and Telematics (Jochen Schiller)
Schedule: Mo 10:00-12:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-04-15)
Location: T9/K 040 Multimediaraum (Takustr. 9) -
19322701Lecture
Cryptoanalysis of Asymmetrical Schemes (Marian Margraf)
Schedule: Di 10:00-12:00 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: A6/SR 032 Seminarraum (Arnimallee 6) -
19322702Practice seminar
Practice seminar for Cryptoanalysis of Asymmetrical Schemes (Marian Margraf)
Schedule: Do 10:00-12:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: T9/SR 005 Übungsraum (Takustr. 9) -
19327401Lecture
Image- and video coding (Heiko Schwarz)
Schedule: Mo 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: T9/051 Seminarraum (Takustr. 9) -
19327402Practice seminar
Practice seminar for image- und video coding (Heiko Schwarz)
Schedule: Mo 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: T9/055 Seminarraum (Takustr. 9) -
20007430Internship
Physik für Studierende der Naturwissenschaften (Paul Fumagalli, Tobias Kampfrath, Christoph Kohstall, Beate Schattat)
Schedule: Mo 14:00-18:00, Mi 09:00-13:00, Fr 14:00-18:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-04-15)
Location: GP-Räume (Schwendenerstr. 1) -
20007630Internship
Physikalisches Praktikum für Studierende der Pharmazie (Christoph Kohstall, Beate Schattat)
Schedule: Di 14:00-18:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-04-16)
Location: Di GP-Räume (Schwendenerstr. 1), Di Hs 1a Hörsaal (Habelschwerdter Allee 45), Di Hs 1b Hörsaal (Habelschwerdter Allee 45), Di Hs B (Raum B.004, 100 Pl.) (Arnimallee 22) -
20012816Research Seminar
Proteinherstellung und Reinigung (Ramona Schlesinger)
Schedule: Mo 10:00-12:00 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: - 1.1.18 Gruppen-/Seminarraum (Arnimallee 14) -
20100630Internship
Grundlagen der Mess- und Labortechnik (GP I, SK) (Paul Fumagalli, Tobias Kampfrath, Christoph Kohstall, Juli Sala Novellas, Beate Schattat)
Schedule: Mi 14:00-18:00, Fr 09:00-13:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-04-17)
Location: Mi GP-Räume (Schwendenerstr. 1), Fr GP-Räume (Schwendenerstr. 1), Fr Hs 1b Hörsaal (Habelschwerdter Allee 45) -
20100730Internship
Grundlagen der Mess- und Labortechnik (GP II, SK) (Paul Fumagalli, Tobias Kampfrath, Christoph Kohstall, Beate Schattat)
Schedule: Mi 14:00-18:00, Fr 09:00-13:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-04-17)
Location: Mo 1.3.01 PC-Pool (Arnimallee 14), Di 1.3.01 PC-Pool (Arnimallee 14), Mi 1.3.01 PC-Pool (Arnimallee 14), Mi GP-Räume (Schwendenerstr. 1), Mi Hs B (Raum B.004, 100 Pl.) (Arnimallee 22), Do 1.3.01 PC-Pool (Arnimallee 14), Fr 1.3.01 PC-Pool (Arnimallee ... -
20101435Projektpraktikum
Projektpraktikum (Paul Fumagalli, Christoph Kohstall, Beate Schattat)
Schedule: Do 09:00-12:00 (Class starts on: 2024-04-25)
Location: GP-Räume (Schwendenerstr. 1) -
20102011Seminar
Demonstrationspraktikum I (Seminar) (Jürgen Kirstein, Dirk Schwarzhans)
Schedule: Mo 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: 1.3.43/47 MediaLab (Arnimallee 14) -
20102030Internship
Demonstrationspraktikum I (Praktikum) (Jürgen Kirstein, Dirk Schwarzhans)
Schedule: Mo 14:00-18:00 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: 1.3.43/47 MediaLab (Arnimallee 14) -
20102330Internship
Physikalisches Grundpraktikum 1-LA (SK) (Paul Fumagalli, Tobias Kampfrath, Beate Schattat, Christoph Kohstall)
Schedule: Mi 14:00-18:00, Fr 09:00-13:00 (Class starts on: 2024-04-24)
Location: GP-Räume (Schwendenerstr. 1) -
20102530Internship
Physikalisches Grundpraktikum 2-LA (SK) (Paul Fumagalli, Tobias Kampfrath, Christoph Kohstall, Beate Schattat)
Schedule: Mi 14:00-18:00, Fr 09:00-13:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-04-17)
Location: Mo 1.3.01 PC-Pool (Arnimallee 14), Di 1.3.01 PC-Pool (Arnimallee 14), Mi 1.3.01 PC-Pool (Arnimallee 14), Mi GP-Räume (Schwendenerstr. 1), Do 1.3.01 PC-Pool (Arnimallee 14), Fr 1.3.01 PC-Pool (Arnimallee 14), Fr GP-Räume (Schwendenerstr. 1) -
20104901Lecture
Production of biological samples in biophysics (Ramona Schlesinger)
Schedule: Mo 16.09. 09:00-15:00 (Class starts on: 2024-09-16)
Location: - 1.1.18 Gruppen-/Seminarraum (Arnimallee 14) -
20104902Practice seminar
Production of biological samples in biophysics (Ramona Schlesinger)
Schedule: Mo 16.09. 15:00-18:00 (Class starts on: 2024-09-16)
Location: - 1.1.18 Gruppen-/Seminarraum (Arnimallee 14) -
20106611Seminar
Vorbereitungsseminar Fachbezogenes Unterrichten (Schulpraktische Studien im Fach Physik) (Marcus Kubsch)
Schedule: Do 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: 1.3.43/47 MediaLab (Arnimallee 14) -
20109601Lecture
Astrophysical Fluid Mechanics (Michael Schulreich)
Schedule: Di 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: TU Berlin, Hardenbergstr. 36, Eugen-Paul-Wigner-Gebäude, Raum EW 226 -
20122001Lecture
Physics of the interstellar and intergalactic medium (Michael Schulreich)
Schedule: Mi 10:00-12:00 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: TU Berlin, Hardenbergstr. 36, Eugen-Paul-Wigner-Gebäude, Raum EW 226 -
21221aLecture
PhOC 1: Physikalisch-Organische Chemie / Physical Organic Chemistry (Christoph Schalley)
Schedule: Do 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: Hs A (Raum B.006, 200 Pl.) (Arnimallee 22) -
21221bPractice seminar
Übungen PhOC 1: Physikalisch-Organische Chemie / Physical Organic Chemistry (Christoph Schalley)
Schedule: Do 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: Hs A (Raum B.006, 200 Pl.) (Arnimallee 22) -
21251Lecture
Physical Chemistry of Polymers (Bernhard Schartel)
Schedule: Do 16:30 – 19:00; Eleven irregular blocks at 18.04.; 02.05.; 23.05.; 30.05.; 06.06.; 13.06.; 20.06.; 27.06.; 04.07.; 11.07.; 18.07.2024 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: SR PTC (Raum A.006, EG) (Arnimallee 22) -
21255Lecture
Funktionale Polymeroberflächen / Functional polymer surfaces (Uwe Schedler)
Schedule: Mi 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: SR PTC (Raum A.006, EG) (Arnimallee 22) -
21257bInternship
Translation von Projektideen in Forschungs- und Startup-Projekte (Trans Pro Idee) (Rainer Haag, Michael Schirner u. Tutoren)
Schedule: nach Absprache s. LV-Details
Location: s. LV-Details -
21285aResearch Seminar
Forschungsseminar Supramolekulare Chemie und Gasphasenchemie (Christoph Schalley)
Schedule: n. V.
Location: n. V. -
21285bResearch Internship
Forschungspraktikum Supramolekulare Chemie (Christoph Schalley u. Mitarb.)
Schedule: Termine n.V.
Location: keine Angabe -
213611bSeminar
Seminar zur Vorlesung Atmosphärenchemie (Thomas Risse u. Alina Schmalz)
Schedule: Fr 08:00-10:00 (Class starts on: 2024-04-19)
Location: SR Chemie-24 (Raum B.-131, UG1) (Arnimallee 22) -
216461aSeminar
Production and Biophysical Analysis of Selected Membrane Proteins Part 1 (Ramona Schlesinger)
Schedule: block seminar and practical course S/P: 09.09. - 20.09.24 Seminar: 9:00h - 10:00 h (practical course: 10:00 - 18:00 h)
Location: FB Physik, Abt. Genetische Biophysik, Arnimallee 14 -
216461bLaboratory Course
Production and Biophysical Analysis of Selected Membrane Proteins Part 1 (Ramona Schlesinger)
Schedule: block seminar and practical course S/P: 09.09.-20.09.24. This module can only be attended in combination with S/P 216462! (Tombola – The distribution mode has been changed. Please refer to the notice at the beginning of the course catalog.)
Location: FB Physik, Abt. Genetische Biophysik, Arnimallee 14 -
21711aSeminar
Schulpraktische Studien Chemie - Vorbereitungsseminar: Chemieunterricht planen, durchführen und reflektieren (Claus Bolte)
Schedule: Verbindliche Vorbesprechung: Mi, 17.04.24, 16:00 Uhr Ab 22.5. immer mittwochs von 16-18:30 Uhr (Class starts on: 2024-04-17)
Location: SR Haderslebender Str. 9 -
21711bSeminar
Schulpraktische Studien Chemie - Vorbereitungsseminar: Chemieunterricht planen, durchführen und reflektieren (Claus Bolte)
Schedule: Verbindliche Vorbesprechung: Mi, 17.04.24, 16:00 Uhr Ab 23.5. immer donnerstags von 13:15-15:45 Uhr (Class starts on: 2024-04-17)
Location: SR Haderslebender Str. 9 -
21741bProject Seminar
Experimente für den Schulalltag – Wahlmodul (N.N.)
Schedule: Mo - (Class starts on: 2024-04-22)
Location: Labor 041/042 (Königin-Luise-Str.1-3) -
21792aLecture
Chemische Experimentiertechniken für die Schule (Roman Flesch, Rainer Kickbusch, Johann Spandl)
Schedule: Freitags 13 - 18 Uhr HS AC, weitere Termine in der vl-freien Zeit (Class starts on: 2024-04-19)
Location: HS Anorganik (Fabeckstr. 34 / 36) -
21792bSeminar
Seminar zu Chemische Experimentiertechniken für die Schule (Rainer Kickbusch)
Schedule: Termine s. 21792a (Class starts on: 2024-04-19)
Location: Ort s. 21792a -
21792cInternship
Praktikum zu Chemische Experimentiertechniken für die Schule (Roman Flesch, Rainer Kickbusch, Johann Spandl)
Schedule: s. A. (Class starts on: 2024-04-19)
Location: s. A. -
22000Internship / Seminar
Allgemeine und analytische Chemie der anorganischen Arzneistoffe, Hilfs- und Schadstoffe (unter Einbeziehung von Arzneibuch-Methoden) (Jörg Rademann, Ursula Brümmer und Assistenten)
Schedule: siehe Stundenplan
Location: keine Angabe -
22007Internship / Seminar
Chemie einschließlich der Analytik der organischen Arzneistoffe, Hilfsstoffe und Schadstoffe (Jörg Rademann, Daniel Bäcker und Assistenten)
Schedule: siehe Stundenplan
Location: keine Angabe -
22018aSeminar
Toxikologie der Hilfs- und Schadstoffe I (Robert Landsiedel, Vivian Kral)
Schedule: siehe Stundenplan
Location: keine Angabe -
22018bSeminar
Toxikologie der Hilfs- und Schadstoffe II (Robert Landsiedel, Vivian Kral)
Schedule: siehe Stundenplan
Location: keine Angabe -
22018cSeminar
Toxikologie der Hilfs- und Schadstoffe für Chemiker (Vivian Kral, Horst Spielmann)
Schedule: siehe Stundenplan
Location: keine Angabe -
22022Internship / Seminar
Quantitative Bestimmung von Arznei-, Hilfs- und Schadstoffen (unter Einbeziehung von Arzneibuch-Methoden) (Maria Kristina Parr, Peter Witte und Assistenten)
Schedule: siehe Stundenplan
Location: keine Angabe -
22026Lecture
Pharmazeutische / Medizinische Chemie: Quantitative Bestimmung von Arznei-, Hilfs- u. Schadstoffen (Maria Kristina Parr)
Schedule: siehe Stundenplan
Location: keine Angabe -
22049aSeminar
Klinische Pharmazie III (Charlotte Kloft, Ingo Siebenbrodt, Jörg Brüggmann, Christiane Eickhoff, Andre Schäftlein)
Schedule: siehe Stundenplan
Location: keine Angabe -
22052Seminar
Pharmakoepidemiologie und Pharmakoökonomie (Charlotte Kloft, Martin Schulz, Andre Schäftlein, Assistenten)
Schedule: siehe Stundenplan
Location: keine Angabe -
22053Lecture
Pharmakoepidemiologie und Pharmakoökonomie (Martin Schulz. Charlotte Kloft)
Schedule: siehe Stundenplan
Location: keine Angabe -
22520aLecture
V Schlüsselqualifikationen für die Pharmazeutische Forschung (Daniel Klinger)
Schedule: -
Location: keine Angabe -
22520bSeminar
S Schlüsselqualifikationen für die Pharmazeutische Forschung (Daniel Klinger)
Schedule: -
Location: keine Angabe -
23109Lecture
V Genetik und Zellbiologie (Basismodul) (Daniel Schubert, Stephan Sigrist)
Schedule: 1.Block: 15.04. - 13.05.2024; Mo, Mi, Fr; 08:00 - 10:00 Uhr (Class starts on: 2024-04-15)
Location: Elisabeth-Schiemann-Hörsaal (R 014) (Königin-Luise-Str. 12 / 16) -
23109akWritten Exam
Klausur Genetik und Zellbiologie (BM) (Daniel Schubert, Stephan Sigrist)
Schedule: 1. Termin: am 17.05.2024, 11:30 2. Termin: am 19.08.2024, 10:00 (Class starts on: 2024-05-17)
Location: E-Exam im EEC1 (Fabeckstr. 34-36) /EEC2 (Takustr. 39) -
23110aSeminar
S Genetik und Zellbiologie A (Basismodul) (Daniel Schubert, Stephan Sigrist)
Schedule: 1. Block; 16.04. – 07.05.2024; Di; 10:00-12:00 Uhr (Class starts on: 2024-04-16)
Location: Blended Learning; Elisabeth-Schiemann-Hörsaal (R 014); online zeitABhängig -
23110bSeminar
S Genetik und Zellbiologie B (Basismodul) (Daniel Schubert, Stephan Sigrist)
Schedule: 1. Block; 17.04. – 13.05.2024; Mi; 10:00-12:00 Uhr (Class starts on: 2024-04-17)
Location: Blended Learning; Elisabeth-Schiemann-Hörsaal (R 014); online zeitABhängig -
23110cSeminar
S Genetik und Zellbiologie C (Basismodul) (Daniel Schubert, Stephan Sigrist)
Schedule: 1. Block; 19.04. – 10.05.2024; Fr; 10:00-12:00 Uhr (Class starts on: 2024-04-19)
Location: Blended Learning; Elisabeth-Schiemann-Hörsaal (R 014); online zeitABhängig -
23111aInternship
P Genetik und Zellbiologie A (Basismodul) (Bernadette Eichstädt, Léa Faivre, Astrid Petzoldt, Daniel Schubert)
Schedule: 1. Block; 15.04. - 06.05.2024; Mo; 12:00-19:00 Uhr (Class starts on: 2024-04-15)
Location: Praktikumsraum Biologie (R022) (Königin-Luise-Str. 2 / 4) -
23111bInternship
P Genetik und Zellbiologie B (Basismodul) (Bernadette Eichstädt, Léa Faivre, Astrid Petzoldt, Daniel Schubert)
Schedule: 1. Block; 16.04. – 07.05.2024; Di; 12:00-19:00 Uhr (Class starts on: 2024-04-16)
Location: Praktikumsraum Biologie (R022) (Königin-Luise-Str. 2 / 4) -
23111cInternship
P Genetik und Zellbiologie C (Basismodul) (Bernadette Eichstädt, Léa Faivre, Astrid Petzoldt, Daniel Schubert)
Schedule: 1. Block; 17.04. – 08.05.2024; Mi; 12:00-19:00 Uhr Ersatztermin für 01.05.2024: Mo 13.05.2024 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: Praktikumsraum Biologie (R022) (Königin-Luise-Str. 2 / 4) -
23111dInternship
P Genetik und Zellbiologie D (Basismodul) (Bernadette Eichstädt, Léa Faivre, Astrid Petzoldt, Daniel Schubert)
Schedule: 1. Block; 18.04. – 09.05.2024; Do; 12:00-19:00 Uhr Ersatztermin für 09.05.2024: Di 14.05.2024 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: Praktikumsraum Biologie (R022) (Königin-Luise-Str. 2 / 4) -
23111eInternship
P Genetik und Zellbiologie E (Basismodul) (Bernadette Eichstädt, Léa Faivre, Astrid Petzoldt, Daniel Schubert)
Schedule: 1. Block; 19.04. – 10.05.2024; Fr; 12:00-19:00 Uhr (Class starts on: 2024-04-19)
Location: Praktikumsraum Biologie (R022) (Königin-Luise-Str. 2 / 4) -
23115Lecture
V Neurobiologie und Verhalten (Basismodul) (Peter Robin Hiesinger, Jana Petri, Constance Scharff, Mathias Wernet)
Schedule: 3. Block; Mo, Mi, Fr; 08:15 - 09:45 Uhr; siehe Details (Class starts on: 2024-06-24)
Location: siehe Termine -
23115akWritten Exam
Klausur Neurobiologie und Verhalten (BM) (Peter Robin Hiesinger, Jana Petri, Constance Scharff, Mathias Wernet)
Schedule: 1. Termin: 26.07.2024, 10:00 Uhr 2. Termin: 30.08.2024, 09:00 Uhr (Class starts on: 2024-07-26)
Location: E-Exam im EEC1 (Fabeckstr. 34-36) /EEC2 (Takustr. 39) -
23116aSeminar
S Neurobiologie und Verhalten A (Basismodul) (Peter Robin Hiesinger, Jana Petri, Constance Scharff, Mathias Wernet)
Schedule: 3. Block; 25.06. - 16.07.2024; Di; 10:00 - 12:00 Uhr (Class starts on: 2024-06-25)
Location: Elisabeth-Schiemann-Hörsaal (R 014) (Königin-Luise-Str. 12 / 16) -
23116bSeminar
S Neurobiologie und Verhalten B (Basismodul) (Peter Robin Hiesinger, Jana Petri, Constance Scharff, Mathias Wernet)
Schedule: 3. Block; 28.06. - 19.07.2024; Fr; 10:00 - 12:00 Uhr (Class starts on: 2024-06-28)
Location: Elisabeth-Schiemann-Hörsaal (R 014) (Königin-Luise-Str. 12 / 16) -
23117aInternship
P Neurobiologie und Verhalten A (Basismodul) (Edouard Joseph Babo, Joachim Fuchs, Peter Robin Hiesinger, Jana Petri, Constance Scharff, Mathias Wernet)
Schedule: 3. Block; 24.06. - 15.07.2024; Mo; 13:00 - 19:45 Uhr (Class starts on: 2024-06-24)
Location: Praktikumsraum Biologie (R022) (Königin-Luise-Str. 2 / 4) -
23117bInternship
P Neurobiologie und Verhalten B (Basismodul) (Edouard Joseph Babo, Joachim Fuchs, Peter Robin Hiesinger, Jana Petri, Constance Scharff, Mathias Wernet)
Schedule: 3. Block; 25.06. - 16.07.2024; Di; 13:00 - 19:45 Uhr (Class starts on: 2024-06-25)
Location: Praktikumsraum Biologie (R022) (Königin-Luise-Str. 2 / 4) -
23117cInternship
P Neurobiologie und Verhalten C (Basismodul) (Edouard Joseph Babo, Joachim Fuchs, Peter Robin Hiesinger, Jana Petri, Constance Scharff, Mathias Wernet)
Schedule: 3. Block; 26.06. - 17.07.2024; Mi; 13:00 - 19:45 Uhr (Class starts on: 2024-06-26)
Location: Praktikumsraum Biologie (R022) (Königin-Luise-Str. 2 / 4) -
23117dInternship
P Neurobiologie und Verhalten D (Basismodul) (Edouard Joseph Babo, Joachim Fuchs, Peter Robin Hiesinger, Jana Petri, Constance Scharff, Mathias Wernet)
Schedule: 3. Block; 27.06. - 18.07.2024; Do; 13:00 - 19:45 Uhr (Class starts on: 2024-06-27)
Location: Praktikumsraum Biologie (R022) (Königin-Luise-Str. 2 / 4) -
23117eInternship
P Neurobiologie und Verhalten E (Basismodul) (Edouard Joseph Babo, Joachim Fuchs, Peter Robin Hiesinger, Jana Petri, Constance Scharff, Mathias Wernet)
Schedule: 3. Block; 28.06. - 19.07.2024; Fr; 13:00 - 19:45 Uhr (Class starts on: 2024-06-28)
Location: Praktikumsraum Biologie (R022) (Königin-Luise-Str. 2 / 4) -
23203aSeminar
S Schreiben von Abschlußarbeiten (molekulare Pflanzenphysiologie) (Margarete Baier, Thomas Griebel, Petra Redekop)
Schedule: 15.04. - 30.04.2024; Mo,Di; 08:15 - 10:00 Uhr (Class starts on: 2024-04-15)
Location: Seminarraum 1 (R 033), Königin-Luise-Straße 12-16 -
23203bPractice seminar
Ü Schreiben von Abschlußarbeiten (molekulare Pflanzenphysiologie) (Margarete Baier, Thomas Griebel, Petra Redekop)
Schedule: 15.04. - 30.04.2024; Mo, Di; 10:15 - 15:00 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: Seminarraum 1 (R 033), Königin-Luise-Straße 12-16 -
23214aSeminar
S Entwicklungsbiologie (Clément Coiffard, Peter Robin Hiesinger, Daniel Schubert, Sigmar Stricker, Mathias Wernet)
Schedule: semesterbegleitend; 15.04. - 15.07.2024; Mo; 16:15 - 17:00 Uhr (Class starts on: 2024-04-15)
Location: Elisabeth-Schiemann-Hörsaal (R 014) (Königin-Luise-Str. 12 / 16) -
23214bPractice seminar
Ü Entwicklungsbiologie (Clément Coiffard, Peter Robin Hiesinger, Daniel Schubert, Sigmar Stricker, Mathias Wernet)
Schedule: semesterbegleitend; 15.04. - 15.07.2024; Mo; 17:00 - 18:00 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: Elisabeth-Schiemann-Hörsaal (R 014) (Königin-Luise-Str. 12 / 16) -
23411aLecture
V Leaf surface microbiology (Mitja Remus-Emsermann, Rudolf Schlechter Jahn und Mitarbeitende der AG Remus-Emsermann)
Schedule: 2.-3.Block: 17.06. - 12.07.2024; täglich; 09:15 - 10:45 (Class starts on: 2024-06-17)
Location: Seminarraum 1 (R 033) (Königin-Luise-Str. 12 / 16) -
23411bSeminar
S Leaf surface microbiology (Mitja Remus-Emsermann, Rudolf Schlechter Jahn und Mitarbeitende der AG Remus-Emsermann)
Schedule: 2.-3.Block: 17.06. - 12.07.2024; täglich; 11:00 - 11:45 (Class starts on: 2024-06-17)
Location: Seminarraum 1 (R 033) (Königin-Luise-Str. 12 / 16) -
23411cInternship
P Leaf surface microbiology (Mitja Remus-Emsermann, Rudolf Schlechter Jahn und Mitarbeitende der AG Remus-Emsermann)
Schedule: 2.-3.Block: 17.06. - 12.07.2024; täglich; 12:00 - 18:00 (Class starts on: 2024-06-17)
Location: 025/026 Praktikumsraum (Königin-Luise-Str. 12 / 16) -
23412aLecture
V Plant-microbe interactions and single-cell methods (Mitja Remus-Emsermann, Rudolf Schlechter Jahn, Luis Paniagua Voirol und Mitarbeitende der AG Remus-Emsermann)
Schedule: semesterbegleitend das ganze Semester lang; Di; 09:00-11:30 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: hybrid: Seminarraum 1 (R 033) -
23412bSeminar
S Plant-microbe interactions and single-cell methods (Mitja Remus-Emsermann, Rudolf Schlechter Jahn, Luis Paniagua Voirol und Mitarbeitende der AG Remus-Emsermann)
Schedule: semesterbegleitend das ganze Semester lang; Di; 16:00-17:30 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: hybrid: Seminarraum 1 (R 033) -
23413aSeminar
S Fungal Genetics and Biology (Julia Schumacher)
Schedule: 2. Block: 27.05.-28.05.2024; 31.05.2024 + 07.06.2024; täglich; 9.00 -13.00 (Class starts on: 2024-05-27)
Location: Bundesanstalt für Materialforschung und -prüfung (BAM), Unter den Eichen 87, 12205 Berlin -
23413bInternship
Ü Fungal Genetics and Biology (Julia Schumacher)
Schedule: 2. Block: 27.05.-30.05.2024; 03.06.-06.06.2024 + 14.06.2024; täglich; 9.00-15.00 (Class starts on: 2024-05-27)
Location: Bundesanstalt für Materialforschung und -prüfung (BAM), Unter den Eichen 87, 12205 Berlin -
23445aLecture
V Epigenetics of Plants, Fungi and Animals I (Daniel Schubert, Léa Faivre)
Schedule: 3. Block: 24.06.-5.7.2024; 9:00-11:30 Uhr (Class starts on: 2024-06-24)
Location: Seminarraum 3 (R 015) (Königin-Luise-Str. 12 / 16) -
23445bSeminar
S Epigenetics of Plants, Fungi and Animals I (Daniel Schubert, Léa Faivre, Elise Kerckhofs)
Schedule: 3. Block: 1.7. – 5.7.2024; 13:00 – 15:30 (Class starts on: 2024-07-01)
Location: Seminarraum 1 (R 033), Königin-Luise-Straße 12/16 -
23445cInternship
P Epigenetics of Plants, Fungi and Animals I (Daniel Schubert, Léa Faivre, Biswajit Ghosh)
Schedule: 2.9. – 13.09.2024; 9:00 – 18:00 Uhr (Class starts on: 2024-09-02)
Location: n.V. (diverse microscopy rooms) -
23451cInternship
P Physiology of Plant Adaptation and Acclimation to a variable Environment (Margarete Baier, Thomas Griebel, Petra Redekop, Dominic Schütte)
Schedule: 2. Block: 22.05. - 13.06.2024; Mi, Do, Fr 12:00 - 17:30 (Class starts on: 2024-05-22)
Location: 007 und 010 Geräte- und Masterkursraum - Pflanzenphysiologie (Königin-Luise-Str. 12 / 16a) -
23479aLecture
V Epigenetics of Plants, Fungi and Animals II (Daniel Schubert, Léa Faivre)
Schedule: 3. Block: 24.06.-5.7.2024; 9:00-11:30 Uhr (Class starts on: 2024-06-24)
Location: Seminarraum 3 (R 015), Königin-Luise-Str. 12/16 -
23479bSeminar
S Epigenetics of Plants, Fungi and Animals II (Daniel Schubert, Léa Faivre, Elise Kerckhofs)
Schedule: 3. Block: 1.7. – 5.7.2024; 13:00 – 15:30 (Class starts on: 2024-07-01)
Location: Seminarraum 3, Königin-Luise-Straße 12/16 -
23601aInternship
Schulpraktikum Biologie A (Dirk Krüger)
Schedule: semesterbegleitend: 28.08.2024 - 29.01.2025 (Class starts on: 2024-08-28)
Location: keine Angabe -
23601bInternship
Schulpraktikum Biologie B (Daniela Mahler)
Schedule: semesterbegleitend: 28.08.2024 -29.01.2025 (Class starts on: 2024-08-28)
Location: keine Angabe -
23601cInternship
Schulpraktikum Biologie C (Dirk Krüger)
Schedule: semesterbegleitend: 28.08.2024 -29.01.2025 (Class starts on: 2024-08-28)
Location: keine Angabe -
23601dInternship
Schulpraktikum Biologie D (Daniela Mahler)
Schedule: semesterbegleitend: 28.08.2024 -29.01.2025 (Class starts on: 2024-08-28)
Location: keine Angabe -
23601eInternship
Schulpraktikum Biologie E (Leroy Großmann)
Schedule: semesterbegleitend: 28.08.2024 -29.01.2025 (Class starts on: 2024-08-28)
Location: keine Angabe -
23601fInternship
Schulpraktikum Biologie F (Leroy Großmann)
Schedule: semesterbegleitend: 28.08.2024 -29.01.2025 (Class starts on: 2024-08-28)
Location: keine Angabe -
23601gInternship
Schulpraktikum Biologie G (Dirk Krüger und Mitarbeiter*innen)
Schedule: semesterbegleitend: 28.08.2024 -29.01.2025 (Class starts on: 2024-08-28)
Location: keine Angabe -
23601hInternship
Schulpraktikum Biologie H (Dirk Krüger und Mitarbeiter*innen)
Schedule: semesterbegleitend: 28.08.2024 - 29.01.2025 (Class starts on: 2024-08-28)
Location: keine Angabe -
23641Seminar
S Vertiefung Fachwissenschaft Biologie: Epigenetik und Entwicklungsgenetik (Daniel Schubert, Léa Faivre, Tiziana Guerra, Marcel Wiermer)
Schedule: semesterbegleitend: 16.4.-18.6.2024, Di, 13:00 – 16:30 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: Seminarraum 3 (R 015) (Königin-Luise-Str. 12 / 16) -
23643Seminar
S/Ü Vertiefung Fachwissenschaft Biologie: Mikrobiologie in der Schule (Sascha Thewes)
Schedule: semesterbegleitend: 23.04. - 16.07.2024; Di; 16:00 - 19:00 (Class starts on: 2024-04-23)
Location: Evangelische Schule Frohnau, Benediktinerstr. 11-19, 13465 Berlin -
23702aSeminar
S Genetik und Mikrobiologie für das Fach Biochemie (Mitja Remus-Emsermann und Mitarbeiter*innen, Daniel Schubert, Elise Kerckhofs, Stephan Sigrist und Mitarbeiter*innen)
Schedule: Vorlesungsfreie Zeit; 09.09. – 20.09.2024; Mo - Fr; 17:00-18:00 Uhr (Class starts on: 2024-09-09)
Location: Blended Learning; Seminarraum 1 (R 033), Königin-Luise-Str. 12 - 16 -
23702bInternship
P Genetik und Mikrobiologie für das Fach Biochemie (Mitja Remus-Emsermann und Mitarbeiter*innen, Daniel Schubert, Elise Kerckhofs, Stephan Sigrist und Mitarbeiter*innen)
Schedule: Vorlesungsfreie Zeit; 09.09. – 20.09.2024; Mo - Fr; 09:00-14:00 Uhr (Class starts on: 2024-09-09)
Location: 025/026 Praktikumsraum (Königin-Luise-Str. 12 / 16) -
23710aLecture
V Genetik und Zellbiologie für das Fach Biochemie (Daniel Schubert, Stephan Sigrist)
Schedule: Details siehe LV 23109 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: Details siehe LV 23109 -
23710bSeminar
S Genetik und Zellbiologie für das Fach Biochemie A (Daniel Schubert, Stephan Sigrist)
Schedule: Details siehe LV 23110a (Class starts on: 2024-04-16)
Location: Details siehe LV 23110a -
23710cSeminar
S Genetik und Zellbiologie für das Fach Biochemie C (Daniel Schubert, Stephan Sigrist)
Schedule: Details siehe LV 23110c (Class starts on: 2024-04-19)
Location: Blended Learning; Elisabeth-Schiemann-Hörsaal (R 014) -
23712aLecture
V Neurobiologie und Verhalten für das Fach Biochemie (Peter Robin Hiesinger, Jana Petri, Constance Scharff, Mathias Wernet)
Schedule: Details siehe LV 23115 (Class starts on: 2024-06-24)
Location: Details siehe LV 23115 -
23712bSeminar
S Neurobiologie und Verhalten für das Fach Biochemie A (Peter Robin Hiesinger, Jana Petri, Constance Scharff, Mathias Wernet)
Schedule: Details siehe LV 23116a (Class starts on: 2024-06-25)
Location: Details siehe LV 23116a -
23712cSeminar
S Neurobiologie und Verhalten für das Fach Biochemie B (Peter Robin Hiesinger, Jana Petri, Constance Scharff, Mathias Wernet)
Schedule: Details siehe LV 23116b (Class starts on: 2024-06-28)
Location: Details siehe LV 23116b -
23731aLecture
Eins@FU: V Genetik und Zellbiologie (Daniel Schubert, Stephan Sigrist)
Schedule: Details siehe LV 23109 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: Details siehe LV 23109 -
23731bSeminar
Eins@FU: S Genetik und Zellbiologie B (Daniel Schubert, Stephan Sigrist)
Schedule: Details siehe LV 23110b (Class starts on: 2024-04-17)
Location: Details siehe LV 23110b -
23731cSeminar
Eins@FU: S Genetik und Zellbiologie C (Daniel Schubert, Stephan Sigrist)
Schedule: Details siehe LV 23110c (Class starts on: 2024-04-19)
Location: Details siehe LV 23110c -
23733aLecture
Eins@FU: V Neurobiologie und Verhalten (Peter Robin Hiesinger, Jana Petri, Constance Scharff, Mathias Wernet)
Schedule: Details siehe LV 23115 (Class starts on: 2024-06-24)
Location: Details siehe LV 23115 -
23733bSeminar
Eins@FU: S Neurobiologie und Verhalten A (Peter Robin Hiesinger, Jana Petri, Constance Scharff, Mathias Wernet)
Schedule: Details siehe LV 23116a (Class starts on: 2024-06-25)
Location: Details siehe LV 23116a -
24103825Basic Course
GK - Allgemeine Paläontologie (Frank Riedel, Oliver Hampe, Ennie Schulze)
Schedule: Mi 14:00-17:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-04-24)
Location: C 011 Hörsaal (Malteserstr. 74-100 C) -
24103902Practice seminar
Ü - Allgemeine Paläontologie (Oliver Hampe, Ennie Schulze)
Schedule: Di 16:00-18:00 (Class starts on: 2024-04-30)
Location: D 030 Seminarraum Paläontologie (Malteserstr. 74-100 D) -
24104002Practice seminar
Ü - Allgemeine Paläontologie (Oliver Hampe, Ennie Schulze)
Schedule: Mo 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-29)
Location: D 030 Seminarraum Paläontologie (Malteserstr. 74-100 D) -
24104102Practice seminar
Ü - Allgemeine Paläontologie (Oliver Hampe, Ennie Schulze)
Schedule: Di 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-30)
Location: D 030 Seminarraum Paläontologie (Malteserstr. 74-100 D) -
24108204PC-based Seminar
PC-S2 - Grundlagen der Röntgenbeugung (René Schwiddessen)
Schedule: Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-09-16)
Location: C 108/09 Seminarraum Mineralogie (Malteserstr. 74-100 C) -
24108208Advanced Lecture Course
VV2 - Grundlagen der Röntgenbeugung (René Schwiddessen)
Schedule: Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-09-16)
Location: C 108/09 Seminarraum Mineralogie (Malteserstr. 74-100 C) -
24110050Colloquium
C - Colloquium of the Institute of Geosciences (Lecture series) (Jürgen Schmidt)
Schedule: Do 13:00-15:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: C 011 Hörsaal (Malteserstr. 74-100 C) -
24110711Seminar
AG Seminar Geosciences – Thesis/paper writing and dissemination of results (Pavel Tarasov)
Schedule: Mi 10:00-12:00 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: D 030 Seminarraum Paläontologie (Malteserstr. 74-100 D) -
24114111SeminarCancelled
MSc-GG010 (A): SI - Vertiefendes Geländepraktikum (Anne Bernhardt, Dirk Scherler)
Schedule: Do 15:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: B 029 Seminarraum Geologie (Malteserstr. 74-100 B) -
24114137On-site InternshipCancelled
MSc-GG010 (A): GP - Vertiefendes Geländepraktikum (Anne Bernhardt, Dirk Scherler)
Schedule: Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-09-16)
Location: Im Gelände 10 -
24118101Lecture
MSc-GG029: V - Geometrisch-strukturelle Kristallographie (Susan Schorr)
Schedule: Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-07-22)
Location: C 108/09 Seminarraum Mineralogie (Malteserstr. 74-100 C) -
24118102Practice seminar
MSc-GG029: Ü - Geometrisch-strukturelle Kristallographie (Susan Schorr)
Schedule: Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-07-22)
Location: C 108/09 Seminarraum Mineralogie (Malteserstr. 74-100 C) -
24152701Lecture
L - Magnetospheres (Jürgen Schmidt)
Schedule: Mi 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: D 215 Seminarraum Planetologie/Geophysik Am 26.06 die VL wird im Raum D214 stattfinden. -
24152702Practice seminar
PS - Magnetospheres (Jürgen Schmidt)
Schedule: Do 10:00-12:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: D 215 Seminarraum Planetologie/Geophysik (Malteserstr. 74-100 D) -
24205101Lecture
V - Geographien der Differenzen (Antonie Schmiz)
Schedule: Mo 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: G 202 Hörsaal Geographie (Malteserstr. 74-100 G) -
24205637On-site Internship
GP - Theorie und Praxis physisch-geographischer Methodik (Monique Karolin Fahrenberg, Robert Hebenstreit, Karl Tilman Rost, Wiebke Bebermeier, Simon Bitzan, Kai Hartmann, Fabian Kirsten, Achim Schulte, Joris Cornelius Starke, Mona Storms)
Schedule: Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-05-21)
Location: Im Gelände 01 -
24215213Lab Seminar
PrS - Projekt I (AB Angewandte Phyische Geographie) (Achim Schulte)
Schedule: Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-08-26)
Location: Im Gelände 05 -
24215215Advanced seminar
HS - Projekt I (AB Angewandte Phyische Geographie) (Achim Schulte)
Schedule: Mo 10:00-12:00 (Class starts on: 2024-04-29)
Location: G 110 Hörsaal (Malteserstr. 74-100 G) -
24215227Lehrforschungsprojekt
LFP - Projekt I (AG Angewandte Phyische Geographie) (Achim Schulte)
Schedule: Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-08-26)
Location: Im Gelände 05 -
24219730Internship
Internship and Project Management (Antonie Schmiz)
Schedule: -
Location: keine Angabe -
24219809Advanced Seminar
Project work I (Antonie Schmiz)
Schedule: Di 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: C 111 Seminarraum Geographie (Malteserstr. 74-100 C) -
24219823Reading Course
Project Work I: Thematic and Methodical Preparation (Antonie Schmiz)
Schedule: Di 10:00-12:00 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: G 205 (Malteserstr. 74-100 G) -
24219927Lehrforschungsprojekt
Project Work II: Empirical Research and Data Analysis (Antonie Schmiz)
Schedule: Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-08-26)
Location: Im Gelände 01 -
24240150Colloquium
Forschungskolloquium Angewandte Physische Geographie (Achim Schulte)
Schedule: Fr 09:00-11:00 (Class starts on: 2024-04-26)
Location: Virtueller Raum Geo19 -
24240350Colloquium
Forschungskolloquium Anthropogeographie (Globalisierung) (Antonie Schmiz)
Schedule: Mo 16:00-18:00 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: G 205 (Malteserstr. 74-100 G) -
24300151Colloquium
C - Colloquium (Kerstin Schepanski, Stephan Pfahl, Uwe Ulbrich)
Schedule: Di 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: 189 Neuer Hörsaal (Carl-Heinr.Becker Weg 6-10) -
24301210Proseminar
ProS - Instrument Lab (Kerstin Schepanski)
Schedule: Zeitliche Planung (Lernwerkstatt + ProSeminar): 1 Ferien-Block am Institut (05.-16.08.24 je Montag - Freitag) inkl. 1 Exkursion an das Observatorium in Lindenberg plus 2 Vorbereitungstermine in der Vorlesungszeit (23.04. + 02.07.24, 12-14 Uhr). (Class starts on: 2024-04-23)
Location: Neuer Hörsaal R189/NB (Vorlesungszeit) bzw. R211 Instrumentenpraktikum/Turm (vorlesungsfreie Zeit) . -
24301275Learning Lab
LW - Instrument Lab (Kerstin Schepanski)
Schedule: Zeitliche Planung (Lernwerkstatt + ProSeminar): 1 Ferien-Block am Institut (05.-16.08.24 je Montag - Freitag) inkl. 1 Exkursion an das Observatorium in Lindenberg plus 2 Vorbereitungstermine in der Vorlesungszeit (23.04. + 02.07.24, 12-14 Uhr). (Class starts on: 2024-07-02)
Location: 211 Instrumentenpraktikum (Turm) (Schmitt-Ott-Str. 13) -
24303301Lecture
V - Models for Weather and Environment (Stephan Pfahl, Tim Butler, Martijn Schaap)
Schedule: Mi 10:00-12:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-04-17)
Location: 189 Neuer Hörsaal (Carl-Heinr.Becker Weg 6-10) -
24308101Lecture
V - Introduction to Air Pollution Control (Timothy Butler, Martijn Schaap)
Schedule: Ferien-Blockkurs (V + Ü) vom 02.-06.09.24, 9-17 Uhr inkl. Pausen. (Class starts on: 2024-09-02)
Location: 041 Alter Hörsaal (Carl-Heinr.Becker Weg 6-10) -
24308102Practice seminar
Ü - Introduction to Air Pollution Control (Timothy Butler, Martijn Schaap)
Schedule: Ferien-Blockkurs (V + Ü) vom 02.-06.09.24, 9-17 Uhr inkl. Pausen. (Class starts on: 2024-09-02)
Location: 041 Alter Hörsaal (Carl-Heinr.Becker Weg 6-10) -
24308715Advanced seminar
HauptS - Aktuelle Fragestellungen in der Strahlung und Fernerkundung (Kerstin Schepanski)
Schedule: Do 14:00-16:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-04-18)
Location: 137 Seminarraum (Carl-Heinr.Becker Weg 6-10) -
24309115Advanced seminar
HauptS - Aktuelle Fragestellungen der Troposphärischen Umweltforschung (Timothy Butler, Martijn Schaap)
Schedule: 5 Termine mittwochs 9-12 Uhr: 17.04., 08.05., 22.05., 05.06., 19.06.24. (Class starts on: 2024-04-17)
Location: 194 Seminarraum II (Carl-Heinr.Becker Weg 6-10) -
28537Seminar
Content Analysis (Solveig Schroth)
Schedule: Mi 16-18 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: Garystr.55/B Seminarraum (Garystr. 55) -
28537aSeminar
Content Analysis (Solveig Schroth)
Schedule: Mi 16-18 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: Garystr.55/B Seminarraum (Garystr. 55) -
28541Tutorial
Statistics for Communication Studies, A (Zheni Yaneva / Solveig Schroth)
Schedule: Blockzeiten: Mo 16:00 - 18:00 Uhr, vier Präsenztermine am 22.04. + 13.05. + 10.06. + 08.07. + sonst Online-Selbststudium/ Blog, 10 - 12 Online-Module (Class starts on: 2024-04-22)
Location: Garystr.55/A Hörsaal (Garystr. 55) -
28542Tutorial
Statistics for Communication Studies, B (Zheni Yaneva / Solveig Schroth)
Schedule: Blockzeiten: Do 16:00 - 18:00 Uhr, vier Präsenztermine am 25.04. + 16.05. + 13.06. + 11.07. + sonst Online-Selbststudium/ Blog, 10 - 12 Online-Module (Class starts on: 2024-04-25)
Location: Garystr.55/A Hörsaal (Garystr. 55) -
29662Advanced seminar
Sportanthropologie (Stephanie Schütze)
Schedule: Di 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: 201 (Seminarraum) (Rüdesheimer Str. 54 / 56) -
29771Seminar
Decolonizing Collections (Prof. Dr. Stephanie Schütze)
Schedule: Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-04-15)
Location: 202 Seminarraum (Rüdesheimer Str. 54 / 56) -
30340Seminar with practice
Gender und Gesundheit (Nik Schinzler)
Schedule: Bitte beachten Sie Kommentar/zusätzliche Angaben. (Class starts on: 2024-05-24)
Location: Seminarraum 2.2059 (24.5.), Seminarraum 2.2058 + 2.2059 (Sensibilisierungstraining am 31.5.); 14.6., 21.6., 5.7., 12.7. online! -
30341Seminar with practice
Gender, Diversity, Gender Mainstreaming (Nik Schinzler)
Schedule: Bitte beachten Sie Kommentar/zusätzliche Angaben. (Class starts on: 2024-08-08)
Location: Seminarraum 1.2051 (8.8., 22.8., 27.8., 3.9.), Sensibilisierungstraining (15.8.) in Raum 1.2001 + 1.2002 -
31304Practice seminar
Wissenschaftliche Texte lesen und schreiben (Clemens Günther)
Schedule: Do 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: Garystr.55/A Hörsaal (Garystr. 55) -
31403Advanced Seminar
Authoritarian Politics (Ekaterina Schulman)
Schedule: Fr 14:00-16:00, zusätzliche Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-04-19)
Location: Garystr.55/121 Seminarraum (Garystr. 55) -
33070Practice seminar
Una vida, ein Text or is there still a photo missing? Biographical writing for progressive people (Timo Berger)
Schedule: Fr 14:00-18:00 (Class starts on: 2024-04-19)
Location: 214 (Seminarraum) Rüdesheimer Str. 54-56 14197 Berlin -
33090Practice seminar
Cientific Writing (Karina Kriegesmann)
Schedule: Mo 16:00-18:00 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: 243 (Seminarraum) Rüdesheimer Str. 54-56 14197 Berlin -
33610Colloquium
Interdisciplinary Colloquium IRTG "Temporalities of Future in Latin America" (Stefan Rinke, Stephanie Schütze)
Schedule: Fr 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-19)
Location: Boltzmannstraße 4 14195 Berlin -
33611Workshop
Summer School of the International Research Training Gropu "Temporalities of Future" (Stefan Rinke, Stephanie Schütze)
Schedule: Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-07-01)
Location: Boltzmannstraße 4 14195 Berlin -
33751Colloquium
Research Colloquium Cultural and Social Anthropology (Stephanie Schütze)
Schedule: Fr 10:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-26)
Location: 003 (Seminarraum) Boltzmannstraße 1 14195 Berlin -
40438E-Learning
Gesprächsführung und Verhandlung (Ulrike Schneider)
Schedule: & 13:00-18:00 & 16:00-18:00, & 13:00-18:00 & 16:00-18:00, Mo Fr 16:00-18:00 (Class starts on: 2024-08-02)
Location: keine Angabe -
40439Project Seminar
Gesprächsführung und Verhandlung (Ulrike Schneider)
Schedule: & 13:00-18:00 & 16:00-18:00, & 13:00-18:00 & 16:00-18:00, Mo Fr 16:00-18:00 (Class starts on: 2024-04-22)
Location: KL 29/135 Übungsraum (Habelschwerdter Allee 45) -
40461E-Learning
Praktikumskolloquium: Positive Life Career Design (5/10/15 LP und 20/25/30 LP) (Natascha Schleich)
Schedule: Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-04-22)
Location: keine Angabe -
40462E-Learning
Praktikumskolloquium: Positive Life Career Design (5/10/15 LP und 20/25/30 LP) (Natascha Schleich)
Schedule: Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-05-13)
Location: keine Angabe -
40463E-Learning
Praktikumskolloquium: Positive Life Career Design (5/10/15 LP und 20/25/30 LP) (Natascha Schleich)
Schedule: Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-06-03)
Location: keine Angabe -
40464Colloquium
Praktikumskolloquium: Positive Life Career Design (5/10/15 LP und 20/25/30 LP) (Natascha Schleich)
Schedule: Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-06-08)
Location: 0.2002 Seminarraum (Fabeckstr. 23/25) -
40465E-Learning
Praktikumskolloquium: Was mache ich denn damit? (5/10/15 LP und 20/25/30 LP) (Natascha Schleich)
Schedule: Mo 03.06. 14:00-16:00, Mo 10.06. 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-06-03)
Location: keine Angabe -
40466Colloquium
Praktikumskolloquium: Netzwerken - Kontakte knüpfen, pflegen und zielgerecht nutzen (5/10/15 LP und 20/25/30 LP) (Natascha Schleich)
Schedule: Fr 05.07. 16:00-20:00, Sa 06.07. 10:00-16:00 (Class starts on: 2024-07-05)
Location: KL 29/137 Übungsraum (Habelschwerdter Allee 45) -
40467E-Learning
Praktikumskolloquium: Jobsuche und Bewerbung nach der Krise (5/10/15 LP und 20/25/30 LP) (Natascha Schleich)
Schedule: Mo 17.06. 14:00-16:00, Mo 24.06. 10:00-12:00 (Class starts on: 2024-06-17)
Location: keine Angabe -
40468Colloquium
Praktikumskolloquium: Bewerbung schreiben – Anschreiben und Lebenslauf passgenau entwickeln (5/10/15 LP und 20/25/30 LP) (Natascha Schleich)
Schedule: Fr 12.07. 16:00-20:00, Sa 13.07. 10:00-16:00 (Class starts on: 2024-07-12)
Location: L 113 Seminarzentrum (ohne Fenster) (Otto-von-Simson-Straße 26) -
40469E-Learning
Praktikumskolloquium: Das Online-Vorstellungsgespräch – authentisch und erfolgreich bewerben (5/10/15 LP und 20/25/30 LP) (Natascha Schleich)
Schedule: Mo 29.04. 14:00-16:00, Mo 06.05. 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-29)
Location: keine Angabe -
40470E-Learning
Praktikumskolloquium: Das Online-Vorstellungsgespräch – authentisch und erfolgreich bewerben (5/10/15 LP und 20/25/30 LP) (Natascha Schleich)
Schedule: Mo 13.05. 14:00-16:00, Di 21.05. 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-05-13)
Location: keine Angabe -
40477Colloquium
Praktikumskolloquium: Souverän statt sprachlos - schlagfertig durch das Studium, Praktikum und den Beruf (5/10/15 LP und 20/25/30 LP) (Martin Weiß)
Schedule: Di 10.09. 10:00-15:00, Mi 11.09. 10:00-15:00 (Class starts on: 2024-09-10)
Location: 0.2001 Seminarraum (Fabeckstr. 23/25) -
51251HUWahlveranstaltung
Historians of antiquity in the 19th century - scholarship and politics (Wilfried Nippel)
Schedule: Mi 16:00-18:00 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: keine Angabe -
51431HUSeminar
The History Of Science, technology, Environment and Medicine in Latin America and the Carribean (Susanne Schmidt)
Schedule: Mi 16:00-18:00 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: HU -
51464HUWahlveranstaltung
Academic writing: history (Janis Nalbadidacis)
Schedule: Di 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: keine Angabe -
51467HUWahlveranstaltung
The GDR in the 1980s: working with sources (Jens Schöne, Anja Schröter)
Schedule: Di 16:00-18:00 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: keine Angabe -
51468HUWahlveranstaltung
Academic writing: history (Ruza Fotiadis)
Schedule: Fr 10:00-12:00 (Class starts on: 2024-04-19)
Location: keine Angabe -
5230024HUWahlveranstaltung
Sources in the early modern history of Northern Europe (Ralph Tuchtenhagen)
Schedule: Do 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: keine Angabe -
54355Language Course
Japanisch Grundmodul IV, 2. Gr. (Yasuyo Hioki, Mayumi Schiewer)
Schedule: Mo 10:00-12:00, Di 08:00-10:00, Do 14:00-16:00, Fr 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: L 23/25 Medienunterstützter Unterrichtsraum (Habelschwerdter Allee 45) -
54355aLanguage Course
Japanisch Grundmodul IV (Teil A), 2. Gr. (Mayumi Schiewer)
Schedule: Mo 10:00-12:00 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: L 23/25 Medienunterstützter Unterrichtsraum (Habelschwerdter Allee 45) -
54355bLanguage Course
Japanisch Grundmodul IV (Teil B), 2. Gr. (Mayumi Schiewer)
Schedule: Di 08:00-10:00 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: L 23/25 Medienunterstützter Unterrichtsraum (Habelschwerdter Allee 45) -
54962ILanguage Course
Written and Oral Language Competence in Teaching I (Katherine Bull)
Schedule: Do 08:00-10:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: L 23/25 Medienunterstützter Unterrichtsraum (Habelschwerdter Allee 45) -
54962IILanguage Course
Written and Oral Language Competence in Teaching II (Peter Stear)
Schedule: Di 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: KL 25/122a Multifunktionsraum (Habelschwerdter Allee 45) -
54963ILanguage Course
Written and Oral Language Competence in Teaching I (Katherine Bull)
Schedule: Do 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: KL 25/121b Übungsraum (Habelschwerdter Allee 45) -
54963IILanguage Course
Written and Oral Language Competence in Teaching II (Peter Stear)
Schedule: Di 16:00-18:00 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: KL 25/122a Multifunktionsraum (Habelschwerdter Allee 45) -
54964ILanguage Course
Written and Oral Language Competence in Teaching I (Katherine Bull)
Schedule: Fr 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-19)
Location: KL 25/121b Übungsraum (Habelschwerdter Allee 45) -
54964IILanguage Course
Written and Oral Language Competence in Teaching II (Peter Stear)
Schedule: Do 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: L 201 (Habelschwerdter Allee 45) -
54965ILanguage Course
Written and Oral Language Competence in Teaching I (Katherine Bull)
Schedule: Fr 10:00-12:00 (Class starts on: 2024-04-19)
Location: KL 25/104 Übungsraum (Habelschwerdter Allee 45) -
54965IILanguage Course
Written and Oral Language Competence in Teaching II (Peter Stear)
Schedule: Do 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: L 201 (Habelschwerdter Allee 45) -
54972ILanguage Course
Written and Oral Language Competence in Teaching (Sarah Balon)
Schedule: Do 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: JK 30/021 Übungsraum (Habelschwerdter Allee 45) -
54972IILanguage Course
Written and Oral Language Competence in Teaching (Manon Vivens)
Schedule: Di 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: KL 25/104 Übungsraum (Habelschwerdter Allee 45) -
54982ILanguage Course
Written and Oral Language Competence in Teaching (Alessandra Origgi)
Schedule: Mi 10:00-12:00 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: KL 26/202 Übungsraum (Habelschwerdter Allee 45) -
54982IILanguage Course
Written and Oral Language Competence in Teaching (Alessandra Origgi)
Schedule: Mi 12:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: KL 26/202 Übungsraum (Habelschwerdter Allee 45) -
54991ILanguage Course
Written Language Competence in Teaching (Mercedes Del Campo Garcia)
Schedule: Mo 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-15)
Location: KL 24/121a Multifunktionsraum (Habelschwerdter Allee 45) -
54992ILanguage Course
Written Language Competence in Teaching (Mercedes Del Campo Garcia)
Schedule: Mi 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-17)
Location: KL 24/121a Multifunktionsraum (Habelschwerdter Allee 45) -
5742B21Module B
Digitales Projektmanagement - Lehrveranstaltung 2.1 (Präsenz-Modul) (Viola Vockrodt-Scholz)
Schedule: Mo 10:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-22)
Location: JK 27/114 Orkan (Habelschwerdter Allee 45) -
5742B22Module B
Digitales Projektmanagement - Lehrveranstaltung 2.2 (Präsenz-Modul) (Viola Vockrodt-Scholz)
Schedule: Fr 10:00-14:00 (Class starts on: 2024-04-26)
Location: JK 27/114 Orkan (Habelschwerdter Allee 45) -
5742D11Module D
Informationskompetenz - Lehrveranstaltung 1 - Schwerpunkt: Naturwissenschaften - Ferienmodul (Hybrid-Modul) (Andrea Ketterl, Johanna Gröpler, Friederike Kühn, Cornelia Kahlfeld, Heike Thomas)
Schedule: Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-09-02)
Location: Schulungsraum Universitätsbibliotek Garystr. 39 -
5742D21Module D
Informationskompetenz - Lehrveranstaltung 2 - Schwerpunkt: Geistes- und Sozialwissenschaften - Ferienmodul (Hybrid-Modul) (Dr. Armin Glatzmeier, Johanna Gröpler, Andrea Ketterl, Friederike Kühn, Ilona Praetze, Sabrina Ramünke)
Schedule: Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-09-02)
Location: Schulungsraum Universitätsbibliotek Garystr. 39 -
5742G12Module G
Digitale Datenanalyse und statistische Methoden - Lehrveranstaltung 1.2 (Präsenz-Modul) (Viola Vockrodt-Scholz)
Schedule: Mo 14:00-18:00 (Class starts on: 2024-04-22)
Location: JK 27/114 Orkan (Habelschwerdter Allee 45) -
5742H31Modul H
Multimedia-Produktion - Lehrveranstaltung 3.1 (Präsenz-Modul) (Gaby Schulze)
Schedule: Mo 14:00-18:00 (Class starts on: 2024-04-22)
Location: JK 27/116 Monsun (Habelschwerdter Allee 45) -
83707Workshop
Kreative Schreibwerkstatt (Brigitte Reysen)
Schedule: Termine siehe LV-Details (Class starts on: 2024-09-02)
Location: SSC Raum 005 -
HU53074Lehrforschungsprojekt
Parlamentarismus und demokratische Innovationen in Deutschland und Europa (Andreas Schäfer)
Schedule: Di 14:00-18:00 (Class starts on: 2024-04-16)
Location: keine Angabe -
HU53454Seminar
Exitus – Mord, Selbstmord und andere Todesarten in der Oper (Johannes Schröder)
Schedule: Fr 10:00-12:00 (Class starts on: 2024-04-19)
Location: AKU 5, 501 (Am Kupfergraben 5) -
HfM-000002Lecture
Jewish Studies at Universität Potsdam (Prof. Dr. Jascha Nemtsov)
Schedule: Mittwoch 15:15 – 16:45
Location: keine Angabe -
N1001aSeminar with practice
Nachhaltigkeit managen - Schwerpunkt Social & Eco Entrepreneurship (Oliver Schmidt)
Schedule: 14-tägig Dienstag 10-13.30 Uhr (s.t.); Grundlagenworkshop Freitag 03.05. 10-17 Uhr, s. Details (Class starts on: 2024-04-16)
Location: regelmäßig dienstags: Profund Innovation Altensteinstr. 40 Eventspace 1. OG, Grundlagenworkshop: Holzlaube Fabeckstr. 23/25, Raum 2.2059 -
N1004bSeminar with practice
Nachhaltigkeit gestalten - Ein Meer von Müll (Florian Schmitt)
Schedule: Einführungstermine 19.04. und 17.05. 10.15-13.15 Uhr; Grundlagenworkshop 03.05. 10-17 Uhr; Blocktermin Mitte Juli t.b.d., s. Details (Class starts on: 2024-04-19)
Location: Einführung Holzlaube Fabeckstr. 23/25 Raum 1.2052; Grundlagenworkshop Raum 2.2059; Blocktermin t.b.d. -
N1005aSeminar with practice
Nachhaltigkeit verstehen - Planetarische Zukünfte imaginieren und gestalten (Nadine Etzkorn, Ann-Kathrin Schlieszus)
Schedule: EInführung 17.04. 14-16 Uhr; Grundlagenworkshop 04.05. 10-17 Uhr; Blocktermine s. Details (Class starts on: 2024-04-17)
Location: Einführung online; Grundlagenworkshop Fabeckstr. 23/25 Raum 2.2059; Blocktermine Fabeckstr. 35 Raum 023 -
XR004aSeminar
Map your brain in 3D (Miro Grundei, Timo Torsten Schmidt)
Schedule: Do 14:00-16:00 (Class starts on: 2024-04-18)
Location: JK25/021f -
XR004bLehrforschungsprojekt
Map your brain in 3D (Miro Grundei, Timo Torsten Schmidt)
Schedule: identisch mit Seminar
Location: identisch mit Seminar -
XRF03aSeminar
2 feed or not 2 feed: in-vitro Proteinverdauung (Johannes Schulze Holthausen)
Schedule: Erster Termin am 22.04.2024, 13-14:30 Uhr
Location: Institut für Tierernährung, Königin Luise Straße, Seminarraum Haus 8 -
XRF03bLehrforschungsprojekt
2 feed or not 2 feed: in-vitro Proteinverdauung (Johannes Schulze Holthausen)
Schedule: identisch mit Seminar
Location: identisch mit Seminar